Nealkoholické pivo vzniklo během americké prohibice. Jeho cesta však byla trnitá

zdroj: Shutterstock

Nealkoholické pivo získává na oblibě a pomalu se zbavuje nálepky „méně kvalitního“ nápoje. Ať už je důvod, proč nepijete alkohol, jakýkoliv, máte na výběr čím dál více nealkoholických variant. My se však dnes podíváme na začátek, jak nealkoholické pivo vůbec vzniklo.

Nízkoalkoholické pivo je s námi dlouho

Zatímco nealkoholické pivo je na pivní poměry nedávnou inovací, nízkoalkoholická piva existují již dlouho. Nízkoalkoholické pivo bylo ve středověké Evropě nápojem hojně konzumovaným prostými lidmi.

Podle serveru Slate lidé pili hodně piva, protože bylo dobrým zdrojem levných kalorií a výživných látek z pivovarských surovin, jako je ječmen. Nízkoalkoholické pivo bylo také levnější variantou, protože se dalo vyrobit ze zbytků piv se standardním obsahem alkoholu.

Nealko pivo se objevilo během prohibice

Podle webu Punch se nealkoholické pivo poprvé začalo vařit v době americké prohibice v reakci na Volsteadův zákon, který omezoval množství alkoholu v nápojích na méně než 0,5 %.

Velké pivovary, které měly peníze na inovace, se ve dvacátých letech minulého století zoufale snažily udržet nad vodou a přišly s prvními metodami výroby nealkoholických piv.

Původní způsoby výroby úspěch nesklidily

Everyday Health uvádí, že tradičně se pivo vyrábí kvašením obilí, což znamená, že mikroorganismy, obvykle kvasinky, rozkládají cukr v obilí na alkohol a další vedlejší produkty. Naopak při výrobě nealkoholického piva během prohibice se některé značky snažily kvašení zabránit, jenže tím také poznamenaly chuť.

Ani vaření piva za účelem odpaření alkoholu neposkytuje dobré výsledky. Aby to výrobci kompenzovali, přidávají někdy cukr nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, což činilo pivo příliš sladké. Tyto původní metody výroby daly nealkoholickému pivu špatnou pověst, po vynalezení nových výrobních metod se ale kvalita rychle zlepšuje.

Výroba nealko piva v současnosti

Vedle rostoucího počtu vlastních technologií používají výrobci nápojů dvě základní metody odstraňování alkoholu: reverzní osmózu a vakuovou destilaci. Destilační proces zde probíhá za sníženého tlaku, čímž se výrazně sníží bod varu etanolu; nižší teplota znamená, že se alkohol odpaří dříve, než se vyvaří všechny těkavé sloučeniny, a vznikne tak kapalina s nižším obsahem alkoholu a chutí a vůní blízkou původnímu produktu.

Experimentuje se však i s jinými metodami. Společnost Athletic Brewing Co., nealkoholická značka piva se sídlem v americkém Connecticutu, spoléhá na patentovaný proces, který namísto odstraňování alkoholu zabraňuje tomu, aby při procesu kvašení vůbec vznikl etanol.

Ačkoli tedy prohibice v praxi možná selhala, obdařila nás dědictvím, které nám může usnadnit omezení konzumace alkoholu.

Zdroj: Slate, Punch, Everyday Health, SevenFiftyDaily, Salon

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz