Na 22 dní veganem: Dieta, která pomohla zhubnout i celebritám

Zdroj: Shutterstock

Asi každý z nás už někdy řešil, jak zhubnout. Málokdo je totiž spokojený se svou postavou, především pak ženy na sobě často hledají nedostatky. Spoléhají se na nejrůznější diety a hledají tipy, které pomohly třeba slavným celebritám.

Jednou z diet, na kterou sází například i slavná Beyoncé, je dieta zvaná „na 22 dní veganem“. Co tato dieta zahrnuje?

Na 22 dní veganem – o co jde?

Jde o veganský plán s důrazem na konzumaci čerstvých, celistvých rostlinných potravin. Dieta se liší od tradiční veganské stravy vyloučením zpracovaných veganských potravin.

Jinými slovy při této dietě není místo ani pro oblíbené náhražky masa, proteinové tyčinky nebo koktejly, na které mnoho lidí spoléhá jako na svačinku.

Konzumace rostlinné stravy přináší mnohem více výhod než jen úbytek na váze. „Mezi výhody rostlinné stravy patří zvýšení energie a snížení rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku a srdečních chorob,“ dodává everydayhealth.com.

Proč právě 22 dní?

Možná vás jako úplně první napadlo, proč právě 22 dní? Je to docela zvláštní číslo, které se neváže k uplynutí týdne nebo třeba měsíce.

Tak proč právě 22 dní? Odpověď je jednouchá: trvá 21 dní, než si člověk na něco dokáže vypěstovat návyk. 21 dní trvá, než se zbavíte starého návyku a vytvoříte si nový.

Zavedení zdravých stravovacích a cvičebních návyků po dobu 22 dnů je předpokladem, že jste si vytvořili zdravé návyky, které se staly součástí vašeho životního stylu, a proto budou trvat navždy.

Klíčové zásady stravovacího plánu

Hlavní je vyhýbat se zpracovaným potravinám. Další zásada praví, abyste si jídlo rozložili do tří hlavních porcí během celého dne.

Měli byste se ve své stravě zaměřit na rozložení 80-10-10. Čili 80 % sacharidů, 10 % tuků a 10 % bílkovin. Tohle pravidlo dodržujte v každém ze tří jídel.

Každý den byste si také měli najít alespoň 30 minut na nějaké cvičení. Nemusí jít o nic fyzicky náročného, každý pohyb se totiž počítá.

Poslední zásada dbá důraz na dodržování pitného režimu. Vypít byste měli alespoň 2 litry čisté vody nebo neslazeného bylinkového čaje denně.

Dietu dodržují i celebrity

„Dodržování veganské stravy je zdravým přístupem ke stravování,“ vyzdvihuje eatingwell.com. Nemusíte se hned stát zarytým veganem navždy, ačkoli k tomu oněch 22 dní budete mít velmi blízko.

Na tuto dietu přistupuje pravidelně například zpěvačka Beyoncé, která dočasný přechod na veganskou stravu považuje za přínosný restart.

Kdykoli potřebuje zhubnout, stane se na 22 dní vegankou a kila jdou dolů. Při pohledu na její dokonalé křivky nelze pochybovat, jestli to funguje, nebo ne.

Zdroj: eatingwell.com, everydayhealth.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz