Modřiny: Nezahrávejte si se svým zdravím. Hojení pomohou urychlit babské rady, někdy je ale nevyhnutelné zavolat lékaře

Zdroj: Shutterstock

Modřiny vznikají v důsledku úrazu nebo poranění kůže, které způsobí prasknutí cév. Tělo uniklou krev nakonec znovu vstřebá, mezitím vám však na kůži zůstane modřina. Následující látky zmírní bolest a sníží viditelnost modřiny.

Ze začátku ledování

Ihned po poranění přiložte na pokožku led. Ochlazení cév může snížit množství krve, která uniká do okolní tkáně, a modřina tak bude méně viditelná.

Můžete použít sáček s ledem nebo sáček se zmraženou zeleninou zabalený v látce nebo ručníku. Pohmožděninu ledujte vždy po dobu 10 minut. Před opětovným ledováním počkejte 20 minut.

Po vzniku zahřívání

Pokud se modřina již vytvořila, zkuste aplikací tepla zvýšit průtok krve a odstranit ji tak z místa poranění.

Teplo může také pomoci uvolnit napjaté svaly a zmírnit bolest. Můžete použít nahřívací polštářek nebo láhev s horkou vodou. Další možností je namáčení v horké vaně.

Vitamin C

Vitamin C má protizánětlivé vlastnosti a lze ho použít k podpoře hojení ran. Na trhu najdete gely, krémy nebo séra, které obsahují vitamin C a aplikují se lokálně. Můžete jej také užívat jako doplněk stravy.

Studie dermatologické společnosti v Pensylvánii zjistila, že citrusové flavonoidy významně snížily tvorbu modřin u seniorů. Mezi citrusové plody patří pomeranče, mandarinky a citrony.

Bromelain

Bromelain, směs enzymů v ananasu, může pomoci snížit závažnost modřiny a zmírnit zánět, jak dokazuje studie Vidhya Rathnavelu a kolektivu. Nejlepší je bromelain používat ve formě krému.

Perorální doplňky stravy s bromelainem mohou způsobit nežádoucí vedlejší účinky, včetně zažívacích problémů a zvýšené srdeční frekvence. Lidé, kteří jsou alergičtí na ananas, by bromelain neměli užívat vůbec.

Kvercetin

Podobně jako bromelain je kvercetin získávaný z některých druhů ovoce. Mezi potraviny s vysokým množstvím kvercetinu patří jablka, citrusové plody, červená cibule, tmavě zbarvené bobule a třešně a listová zelenina.

Má přirozené protizánětlivé účinky, které mohou pomoci při hojení modřin. Některé kožní krémy a gely určené na pomoc při pohmožděninách obsahují kvercetin, obvykle v kombinaci s bromelainem, vitaminem K nebo jinými složkami.

Kvercetin se může vzájemně ovlivňovat s mnoha léky. Vyhněte se perorálnímu užívání doplňků stravy s kvercetinem, pokud vám to nedoporučí zdravotnický pracovník.

Potraviny proti modřinám

Vitamín K může pomoci tomu, aby se vám tvořilo méně modřin. Mezi dobré zdroje patří kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, hlávkový salát, sójové boby, jahody a borůvky.

Ryby, drůbež, tofu a libové maso poskytují bílkoviny, které pomáhají posilovat kapiláry. Vyhněte se zdrojům bílkovin s vysokým množstvím nasycených tuků a cholesterolu, jako je hamburger nebo smažené maso.

Zinek pomáhá tělu hojit rány a tkáně. Dobré zdroje zinku zahrnují humra, špenát, dýňová semínka a luštěniny.

Indikace nebezpečí

Hojení modřin může trvat několik týdnů. Použití některých popsaných kroků může pomoci urychlit proces hojení. Sledujte však, jak se váš stav vyvíjí. Modřiny totiž mohou být důsledkem těžkého podvrtnutí nebo zlomeniny.

Zavolejte lékaře, pokud po třech dnech stále pociťujete bolest, nad modřinou se objeví boule, máte pocit, že se modřina objevila bezdůvodně, nebo si všimnete krve v moči či ve stolici.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, ireceptar.cz, Philip D. Shenefelt, Herbal Treatment for Dermatologic Disorders, Vidhya Rathnavelu, Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications, 2016, Joshua M Berlin, A randomized, placebo-controlled, double-blind study to evaluate the efficacy of a citrus bioflavanoid blend in the treatment of senile purpura, 2011
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz