Keňa a masajský rituál pití kravské krve: Bohatství je posuzováno podle velikosti stáda a krev se konzumuje čerstvá

Zdroj: Profimedia

Masajové jsou polonomádský pastevecký kmen, který sídlí v Keni a v některých částech severní Tanzanie. Tento kmen žije v drsných přírodních podmínkách a umí využít všechny dostupné zdroje, které dokáže začlenit do jídelníčku a také zužitkovat pro běžné užívání v každodenním životě.

Kráva jako symbol bohatství

Bohatství každého Masaje je posuzováno podle velikosti jeho stáda hovězího dobytka a tato tradice přežívá už po mnoho generací. Právě z tohoto důvodu k samotné porážce krávy nedochází příliš často a Masajové se snaží především využít kravské mléko a také krev dobytka.

Jen výjimečně si pochutnávají na hovězím mase, které jedí jak syrové, tak vařené. Využívají také hovězí kůži jako podestýlku pro spaní. Jejich praktičnost a vynalézavost je přivedla i k využití kravského trusu, který sbírají a zpevňují s ním stěny svých obydlí.

Tradiční rituály

Konzumace krve a mléka je spojená především se slavnostními a tradičními rituály. Krev se podává často na svatbách, při oslavách narození dítěte nebo jako medicína.

Krev, mléko a občas hovězí maso představují jedny z mála složek potravy, které v jídelníčku Masajů přetrvávají už celou řadu generací. Jinak se jejich strava postupně mění a přizpůsobuje. V současnosti jedí hlavně množství hlíz a zeleninu. Ceněnou surovinou je med.

Úcta, kterou prokazují hovězímu dobytku, dělá z mléka, krve a masa „posvátné jídlo“.

Krev z dobytka má vysoký obsah bílkovin, a proto jde o zdroj síly například po prodělaném těžkém porodu nebo dlouhé nemoci. Šálek čerstvé krve se doporučuje jako lék na intoxikaci organismu, ale také na těžkou kocovinu.

Konzumace krve

Krev se konzumuje čerstvá, ještě teplá anebo ji lze míchat s mlékem. Je také častou přísadou do vařených pokrmů.

Pokud jde o konzumaci čisté a ještě teplé krve, Masajové ji popisují jako velice lahodnou, sladkou, hustou, s delikátní viskózní vrstvou, která se po „sběru“ vytvoří na povrchu.

Právě to je na tomto masajském rituálu to nejzajímavější. Kvůli pití krve nemusí být kráva poražená. Je jí odebráno jen takové množství krve, které ji nijak neohrozí.

Odběr se provádí jednou měsíčně, kdy je s chirurgickou přesností vytvořen šípem otvor v krční tepně. Pomocí bambusové trubičky se odebere do hliněného hrnce nebo do nádoby z tykve krev.

Když je množství krve dostačující, trubička se vyjme, rána se rychle uzavře a zahojí. Krvácení se většinou zastaví potřením horkým popelem, který zároveň místo, kde je rána, vyčistí. A kráva si žije dál svým životem. Dokud slouží jako zdroj krve a mléka, má zaručené své místo ve stádě a dobré zacházení.

Kvalitní a zdravá zvířata, která často představují jediný majetek masajské rodiny, určují také postavení v hierarchii kmene. Proto jsou zvířata opečovávaná, dobře živená a střežená.

Masajové si dobře pamatují, že jim krev spolu s mlékem pomohla v minulosti přežívat i těžké časy, když byl kritický nedostatek potravy a vody.

Zdroj: worldwidetravelguide.co.uk, orissapost.com, atlasobscura.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz