Breussova dieta: Zeleninová šťáva vás má zbavit rakovinných buněk. Vědci však jen nechápavě kroutí hlavou

Zdroj: Shutterstock

Když nám jde o život, zkoušíme všechno možné, co by nám mohlo pomoci. Toho bohužel často zneužívají léčitelé se zaručeným lékem na uzdravení. I Breussova dieta přes svou jednoduchost vyvolává pochybnosti.

Podstata diety

Kniha „The Breuss Cancer Cure“ od Rudolfa Breusse dietu podrobně popisuje a Breuss v ní tvrdí, že jeho dieta je výsledkem více než 45 000 svědectví vyléčených pacientů.

Breussova dieta pro léčbu rakoviny je přísná dieta z ovoce, zeleniny a bylin, kterou člověk konzumuje v tekuté formě po dobu 42 dnů.

Vzhledem k tomu, že rakovinné buňky mají mnoho odlišných metabolismů, je Breussova dieta navržena tak, aby rakovinné buňky vyhladověla k smrti.

Jejich smrt má nastat odstraněním jakýchkoliv bílkovin z pevné stravy. Zdravé buňky by měly zůstat nepoškozené.

Zeleninová šťáva

Breussova zeleninová šťáva se skládá z 55% červené řepy, 20% mrkve, 20% kořene celeru, 3% brambor a 2% ředkviček.

Brambory jsou volitelnou složkou, která je však nutná pro pacienty s rakovinou jater. Veškerá zelenina musí být ekologicky pěstovaná. Maximální příjem šťávy je 500 ml denně.

Ačkoliv Breuss chtěl nechat rakovinné buňky vyhladovět nedostatkem bílkovin, podle jiných názorů to funguje proto, že džus neobsahuje téměř žádnou glukózu ani jiné cukry.

Rakovinné buňky jsou extrémně neefektivní při zpracování glukózy a dalších cukrů a právě kvůli jejich nedostatku zemřou. Normální buňky mohou přežít s mnohem menším množstvím glukózy a dalších cukrů, protože jsou při jejich zpracování efektivnější.

Breussovy čaje

Breussovy čaje na všechny typy rakoviny jsou šalvějový čaj, čaj na ledviny a čaj na onemocnění spojivek. Šalvějový čaj zahrnuje šalvěj lékařskou, třezalku tečkovanou, mátu peprnou a meduňku lékařskou. Čaj lze užívat podle potřeby.

Ledvinový čaj obsahuje přesličku rolní, kopřivu dvoudomou, truskavec ptačí a třezalku tečkovanou a může se pít pouze první 3 týdny.

Čaj na onemocnění spojivek obsahuje kakost smrdutý a může se pít pouze půl šálku jednou denně. Při pití tohoto čaje není povoleno používat cukr.

Další pravidla diety

Breuss zdůraznil, že pacienti by neměli začínat s dietou po operaci. Měli by počkat 2 až 5 měsíců. Doporučoval čerstvý vzduch a pohyb.

Zdůraznil, že lidé, kteří začnou svou terapii na základě Breussovy diety, by už nikdy neměli jíst ohřívaná jídla a měli by také snížit příjem soli, jíst lehkou stravu a pít asi 60 ml šťávy každý den po dobu následujících 2 až 4 týdnů. Během užívání Breussovy diety je zakázáno podstupovat jinou léčbu.

Na vlastní nebezpečí

Jak už to ale bývá, ani tato zázračná dieta nemá vědecky potvrzené výsledky. Hübner při práci na přehledové studii o dietách proti rakovině, v nichž byla zahrnuta i Breussova dieta, nenašel žádnou vědeckou publikaci klinické studie, která by popisovala pozitivní vliv na pravděpodobnost pacientova přežití. Naopak údaje ukazují na podvýživu a neblahé vedlejší účinky.

Zdroj: eistria.com, Hübner J, Wie sinnvoll sind „Krebsdiäten“? [How useful are diets against cancer, 2012, wikipedia.org
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz