Jedlý ibišek: exotická zelenina, která pomáhá s trávením

Zdroj: Shutterstock

Jedlý ibišek neboli okra u nás patří mezi méně známé druhy zeleniny, přesto se jedná o chutnou kuchyňskou ingredienci. Navíc nám dokáže pomoci s některými zdravotními neduhy.

Původ jedlého ibišku

Ibišek jedlý se dnes vlastně nazývá ibiškovec jedlý, protože už tato rostlina nebývá do rodu ibišek řazena. Její původní domovinou je v každém případě Indie či Afrika, ale v současné době se vyskytuje v dalších tropických a subtropických oblastech. Člověkem je přitom ibiškovec využíván odedávna, neboť existují důkazy, že byl ve starověkém Egyptě pěstován již před 4 000 lety.

Kde si ibiškovec pořídit?

Ibiškovec jedlý si šlo dříve pořídit spíše jen ve specializovaných prodejnách (např. s asijskými pokrmy). Aktuálně už ovšem mají čerstvé oplodí ve své nabídce i některé větší obchody a pořídit si lze rovněž okru ve slaném nálevu. Navíc si je možné zakoupit i semena a rostlinu si vypěstovat. Ve vinorodých oblastech, případně ve skleníku či pod fólií, totiž ibiškovec plodí i u nás.

Okra v kuchyni

Plody ibišku jedlého lze konzumovat syrové, kdy si zachovávají všechny účinné látky a výtečné jsou např. do salátů. Můžete je ovšem také tepelně upravit. Hodí se např. do polévek, případně jako příloha k různým jídlům. Někde se okra hojně používá v dušených masných pokrmech s masem a zeleninou, takže ji lze vyzkoušet kupříkladu při přípravě guláše.

Maca: zelenina dlouho skrytá v peruánských Andách, která pomáhá proti stresu

Ibiškovec jedlý z hlediska zdraví

Plody okry obsahují mnoho účinných látek, což platí především pro tzv. mikronutrienty. Jedná se jak o vitamíny (A, B, C, E a K), tak minerály. V oplodí ibiškovce jedlého se vyskytuje vápník, železo, draslík, zinek nebo hořčík. Nachází se zde ale i velké množství vlákniny. Ze zdravotních účinků se hovoří např. o kladném vlivu na trávicí soustavu či o pomoci při detoxikaci organismu.

Jalapeños: oblíbené papričky, které mohou prospět i našemu zdraví

Zajímavosti o okře

  • Vařené plody okry jsou poněkud mazlavé, což nemusí každému vyhovovat. Před tepelnou úpravou je však stačí pokapat citrónovou šťávou.
  • Mazlavosti se lze zbavit rovněž tím, že plody před tepelnou úpravou nakrájíte a následně je budete vařit delší dobu.
  • Plody okry mají nízkou kalorickou hodnotu, takže bývají doporučovány také při redukčních dietách.
  • Při pěstování ibiškovce je dobré vědět, že plody mají v podstatě stejné nároky jako skleníkové okurky. Navíc je lze i podobně zavařovat.
  • Ibiškovec jedlý nemusí být pěstován pouze pro své plody, ale také kvůli krásným květům. Může být tedy zároveň považován za okrasnou rostlinu.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz