Jedení rukama je základem indické kultury: Tradice pochází z ájurvédského učení, kdy každý prst na ruce má svůj význam

Zdroj: Shutterstock

I u nás je běžné, že se do některých jídel s chutí pustíme spíše holýma rukama než příborem. Co třeba pečené kuře, které je přece daleko pohodlnější vzít do ruky, než ho pižlat vidličkou a nožem. A jsou i další jídla, která běžně jíme za pomoci rukou, aniž by na tom někomu přišlo něco divného.

V Indii je naopak zvykem používat příbor jen minimálně. Převážná většina jídel se zde konzumuje rukama. Jedení rukama je zde součástí kultury. Proč vlastně?

Přijde vám to nehygienické?

Možná se ošíváte při představě, že v podstatě všechno, co dostanete v Indii na talíř, máte sníst jen rukama, aniž byste jen pohledem zavadili o příbor.

Ve skutečnosti je v tom určitá dovednost a také způsoby, které je třeba dodržovat. „Jedení rukama má také několik zdravotních výhod, jako je zlepšení trávení a prevence cukrovky,“ píše hopscotchtheglobe.com.

Kdy se v Indii začalo jíst rukama?

V Indii má jedení rukama také daleko hlubší význam. Tato dnes již běžně zažitá tradice pochází z ájurvédského učení. Védští lidé věřili, že naše těla jsou v souladu s přírodními prvky a naše ruce mají určitou sílu.

Ájurvédské učení udává, že každý z prstů na ruce má určitý význam a proudí skrze něj energie a živly. Skrze palec přichází prostor, ukazováčkem proudí vzduch a skrze prostředníček proudí oheň.

Prsteníček je zdrojem vody, skrze nejmenší prst na ruce, tedy malíček, pak přichází země. Proto se věří, že když jíte rukama, mělo byste používat spojení všech prstů dohromady.

Všímavé stravování je zdravější

Jíst rukama vyžaduje vaši pozornost. Tato praxe, často známá jako všímavé stravování, je prý zdravější než jíst lžičkami.

Používat při jídle ruce má pozitivní vliv i na trávení. Jakmile se dotkneme jídla rukama, mozek signalizuje našemu žaludku, že jsme připraveni k jídlu. „To pomáhá žaludku připravit se na jídlo, a tím zlepšit trávení,“ doplňuje indiatoday.com.

Jíst rukama je projev úcty

Když jste pozváni do domu indické rodiny na jídlo, je to projev úcty k hostiteli a bohu, když se jídla při konzumaci fyzicky dotýkáte.

Existuje však technika, jak jíst tímto způsobem. Na jihu Indie je považováno za nevychované nechat si potřísnit dlaň nebo vnější stranu prstů.

Správnou etiketou je používat k nabírání jídla pouze konečky prstů. To se vrací k našim konečkům prstů držícím určité energie.

Zdroj: hopscotchtheglobe.com, indiatoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz