Mezcal: Lihovina příbuzná s tequilou, ve které plavou červi. Chuť červa vás může zaskočit

Zdroj: Shutterstock

Ochutnali jste už někdy tequilu? Jde o silný alkohol, který se vyrábí především v okolí města s příhodným názvem Tequila z pouštního sukulentu známého jako agáve.

Aby si alkoholický nápoj vysloužil pojmenování tequila, musí obsahovat minimálně 51 % agáve. Zatímco některé značky doplňují zákonem daný limit destilátem vyrobeným z kukuřice nebo třtiny, existují i stoprocentní naprosto čisté kousky.

Alkohol, ve kterém plavou červi

Pokud jste si někdy objednali panáka tequily a zachutnal vám, možná byste chtěli popíjení tohoto alkoholického nápoje posunout ještě o krůček dál.

To bychom vám mohli nabídnout láhev tequily, ve kterém plave červ. Jak se tam dostal, co je to za červa a proč tam vlastně je?

Není červ jako červ

„Červ není technicky červ. Je to larva můry, která žije na rostlině agáve,“ vysvětluje hned na začátek blog.saucey.com.

Původně se také neměl nakládat do tequily, ale měl být součástí dalšího nápoje, který nese název mezcal.

Jaký je rozdíl mezi mezcalem a tequillou? Tequila musí obsahovat minimálně 51 % agáve, kdežto mezcal musí mít 100 % agáve. Mezcal je aromatická, silně kouřová lihovina. Tequila je v porovnání s ním robustnější.

Legenda o červovi

Legenda o červovi sahá do 50. let 20. století, kdy mexický výrobce mezcalu objevil v dávce mezcalu larvy můr. Tento výrobce mezcalu si myslel, že přítomnost červa ve skutečnosti zlepšila jeho chuť.

Do každé láhve umístil červa jako marketingovou strategii. Postupem času jej pro jeho oblibu následovali i další výrobci.

Dnes tequila neobsahuje červa v láhvi (ve skutečnosti to mexický úřad pro normy zakazuje). Ale pokud je v láhvi najdete, jsou obvykle v nižším mezcalu.

Měli byste červa sníst?

Pokud narazíte na jednoho z těchto stále vzácnějších malých larválních kamarádů, měli byste ho sníst? Odpovědi se různí.

„Někteří konzistenci přirovnávají ke gumovým medvídkům a tvrdí, že je to delikatesa. Jiní chuť červa popisují jako chuť kůže umyté šťávou z popelníku,“ píše 10best.com.

Sníst červa naloženého v tequile je součást zážitku. Kdo by to chtěl udělat, jednoduše to udělá, protože další příležitost už třeba nikdy v životě mít nebude.

Zdroj: blog.saucey.com, 10best.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz