Jak pěstovat vinnou révu a udělat si vlastní víno

Zdroj: Shutterstock

Kvalita vína je diktována hlavně vinnou révou, nikoli vinařem. Čím lepší hrozny, tím lepší víno. Pokud máte správné místo pro pěstování, které má dobrou drenáž, přístup k plnému slunečnímu záření a dobré půdě, pak se zaradujte. Můžete si vypěstovat vlastní vinnou révu.

Kvalita vína závisí nejen na sběru zralého ovoce, ale i na tom, aby se sklizené ovoce okamžitě dostalo do vinařství, možná do vaší garáže nebo do sklepa, a abyste zahájili proces výroby vína co nejdříve.

Jak pěstovat hrozny

Při pěstování vína je potřeba vybrat místo s dobrým odvodněním. Pokud budou stát kořeny ve vodě, nebude vám vaše vinice plodit tak, jak byste si přáli. Umístěte vinnou révu na slunečné místo.

Odrůdy, které se rozhodnete pěstovat, vybírejte podle toho, jaké víno chcete vyrábět. Záleží na vás, zda si raději vychutnáváte bílé nebo červené víno. Navštivte místní vinařství nebo vinice, abyste zjistili, jaké víno roste nejlépe.

Půdu kolem révy neupravujte kompostem ani jinými hnojivy. Upravujte pouze tehdy, pokud kolem révy neporoste plevel ani žádné další rostliny. Réva také ráda šplhá do výšky, proto k ní postavte žebřík nebo drát, na kterém bude mít možnost růst v plné kráse.

Příprava domácího vína

Pokud jste vinařským nováčkem, začněte tím, že uděláte malou dávku vína. Padesát kilogramů dobrých hroznů vám přinese asi devatenáct litrů vína. Vinařské prodejny mohou být schopny obstarat potravinářské plastové kádě dostatečně velké, aby pojaly všechny vaše hrozny.

Na internetu naleznete velké množství návodů, ve kterých se dozvíte, jak hrozny zpracovat a jaké prostředky použít k výrobě vlastního nápoje. Výsledný produkt můžete nechat zrát na chladném a zcela tmavém místě nebo v sudu na chladném místě.

Pokud jste s vaším výsledkem spokojeni, víno slijte do starých láhví vína, které jste si v minulosti uschovali. Je důležité, aby byly láhve čisté a nezapomeňte si pořídit špunty, které budou váš výtvor držet v tom nejlepším stavu.

A věřte tomu, že pokud někomu donesete láhev vlastnoručně vyrobeného vína, nebude věřit vlastním očím. A i vy si budete užívat to, až budete popíjet sklenku dobrého domácího vína.

Zdroj: Mother Earth News
Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz