Neutrácejte za drahá hnojiva. Vaší zahrádce pomohou i ty nejobyčejnější věci

Zdroj: Shutterstock

Jaro je časem, kdy začínají kvést stromy a ze země vylézat první bylinky. Lidé také na zahrádkách sází zeleninu nebo květiny a běhají od zahradnictví k zahradnictví, aby vybrali to správné hnojivo. Je to ale nutné?

V některých případech nestačí semínka jen zasadit do zeminy a čekat. Je třeba jim trochu pomoci. Jenže průmyslová hnojiva a směsi ze zahradnictví bývají drahé a mnohdy plné chemie.

Málokdo ví, že s růstem může rostlinám pomoci i to, co doma běžně vyhazujeme, protože to považujeme za odpad. My vám prozradíme, jak si udělat domácí hnojivo z různých zbytků.

Skořápky od vajíček nevyhazujte

Pokud jste milovníkem vajíček, určitě vyhazujete skořápky. To je ale špatně, mají totiž skvělé využití právě jako hnojivo pro vaši zahrádku. Obsahují hodně vápníku, který podporuje růst některých rostlin.

Skořápky skladujte tak, že je vždy řádně opláchnete a vysušíte. Až jich budete mít větší množství, rozdrťte je a posypte jimi záhon. Kromě toho, že pomohou rostlinám s růstem, jsou také skvělým odpuzovačem slimáků.

Slupky od banánů

Slupky od banánů se dají použít jako víceúčelový pomocník v domácnosti. Jde s nimi například skvěle vyčistit cokoli koženého, ideálně tedy vyleští gauč a jiný nábytek z kůže nebo černé boty.

Mimo jiné jsou ale také skvělým hnojivem. Stačí je nakrájet na nudličky a přidat do zeminy pro rostliny. Pokud chcete, aby vám nějaké sazenice lépe rostly, lze je také přímo do kousku banánu zapíchnout a ten i se slupkou zahrabat do hlíny.

Popel z krbu

Pokud máte doma krb, nebo jen začátkem jara rádi děláte táboráky, popel rozhodně nevyhazujte. I ten má totiž na některé typy rostlin skvělý účinek. Je ale třeba dávat si pozor, v jaké půdě ho využíváte.

Popel totiž působí jako hnojivo kyselé, takže není vhodné přidávat ho do půdy, která už kyselá je, nebo do půdy pro rostliny, které potřebují spíše zeminu zásaditou.

Voda z brambor

Když uvaříte brambory a nechystáte se ze zbylé vody zrovna udělat česnečku, rozhodně se nevyplácí ji vylít jen tak kamkoli. Pokud ji totiž necháte v konvi a budete ji používat na zalévání záhonu nebo pokojových rostlin, poděkují vám rychlým růstem.

A nemusíte se bát, že by voda z brambor přilákala na zahrádku škůdce. Naopak, dokonce některým broukům, kteří se živí listy zeleniny, bramborová voda zapáchá a vy tak své rostlinky dokonale ochráníte.

Kávová sedlina

Kávová sedlina je považována za jedno z nejzázračnějších přírodních hnojiv, která existují. Je to především díky vysokému obsahu dusíku, fosforu a draslíku, které jsou v ní obsaženy.

Kávová sedlina je ideálním hnojivem pro pokojové rostliny a květiny v truhlících. Skvěle na ni reagují především růže, muškáty nebo rododendrony.

Doporučujeme proto ještě předtím, než vyrazíte nakupovat drahá hnojiva, vyzkoušet některý z námi navržených způsobů. Nebude vás to stát skoro nic a vaše rostlinky se budou mít skvěle jako nikdy dřív.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz