Meloun je zdraví prospěšný i se semínky. Prozradíme vám proč

Zdroj: Shutterstock

Blíží se léto a s ním i konzumace oblíbeného ovoce a zeleniny. Pokud pak pěstujete vlastní úrodu, máte z konzumace ještě větší radost. Dnes se společně podíváme na přínosy melounu, který je zdravý a velice chutný.

Meloun je lahodný a osvěžující kus zeleniny, který si pravidelně dopřáváme především v létě. Obsahuje malé množství kalorií, má vysoký obsah vitaminu C, vitaminu A a mnoho dalších zdravých složek, které vašemu tělu prospějí.

Hydratace je důležitá

Pokud máte problém s dodržováním pitného režimu, zkuste si dopřávat meloun. Meloun tvoří devadesát dva procent vody a vysoký obsah vody je jedním z důvodů, proč vám ovoce a zelenina způsobuje pocit plnosti.

Meloun je dobrotou s nejnižším počtem kalorií. Na jeden šálek připadne pouhých čtyřicet šest kalorií, a vy si tak můžete dopřávat meloun klidně celý den, aniž byste přibrali kilogramy, kterých se pak budete pracně zbavovat.

V melounu se nachází vitamin C, antioxidant, který pomáhá předcházet poškození buněk. Dále se v něm také nachází lykopen, který může pomoci snížit riziko rakoviny a cukrovky. Čím zralejší meloun, tím více vitaminů.

Meloun je zdraví prospěšný

Srdeční choroby jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Faktory životního stylu, včetně stravy, mohou snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Několik živin v melounu má skvělé výhody pro zdraví srdce.

Meloun může pomoci snížit zánět, protože je bohatý právě na protizánětlivé antioxidanty lykopen a vitamin C. Lykopen může také přispívat zdraví mozku, může oddálit nástup a těžší průběh Alzheimerovy choroby.

Tato sladká zelenina obsahuje hodně vody a malé množství vlákniny. Obě jsou důležité pro zdravé trávení. Vláknina může poskytnout stolici objem, zatímco voda pomáhá udržovat efektivní pohyb trávicího traktu. Konzumace ovoce a zeleniny bohaté na vodu a vlákninu, včetně melounu, může být velmi užitečná pro podporu normálního vyprazdňování.

Patříte mezi ty, kteří jedí semínka z melounu, nebo je naopak vyhazujete? Semínka melounu mají nízký obsah kalorií a jsou velice výživná. Doma si je můžete upéct a zobat je u televize místo nezdravých brambůrků.

Melouny se již nyní začínají objevovat na pultech ve velkém. Proto na nic nečekejte a vyrazte do obchodu pro tuto zdravou svačinku.

Zdroj: Healthline
Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz