Jak odstranit skvrny od červeného: Zachovejte chladnou hlavu a začněte jednat okamžitě

Zdroj: Shutterstock

Každý milovník vína si rád dopřeje skleničku tohoto nápoje ve svém domově, ať už sám, nebo s rodinou či přáteli. Čas od času se však stane, že se sklenka převrhne. To pak taková radost není, neboť skvrny z vína jsou celkem odolné.

Poznatky od profesionálů vám však pomohou zdokonalit vaše dovednosti v odstraňování těchto skvrn. Existuje několik způsobů, jak tento problém řešit a určitě tím ohromíte všechny přítomné.

Při rozlití vína jednejte rychle

Prvním pravidlem při skvrnách na oblečení je jednat rychle. Čím déle se nechá víno působit, tím hůře se pak odstraňuje, takže je důležité začít hned.

Skvrnu důkladně osušte pomocí čistého bílého hadříku. Bílého proto, aby nezačal barvit, což je nežádoucí. Snažte se vysát co nejvíce vína zvenčí směrem dovnitř. Čím více vína hadřík nasákne, tím méně budete muset následně odstraňovat. Určitě skvrnu nedrhněte, mohli byste ji ještě rozšířit.

Všechno určené pouze k chemickému čištění je nutné po vysušení co nejdříve odnést do čistírny. V dalších případech před použitím některého z následujících návrhů na čištění se ujistěte, že je předmět barevně bezpečný a omyvatelný.

Na trhu je nespočet druhů odstraňovačů skvrn. Vybírejte ten, který je určený také na víno. Dobře fungují i odstraňovače, které nejsou speciálně určeny na skvrny od vína, ale na více typů skvrn. Je možné vybírat také z přípravků, které obsahují pouze výtažky z ovoce a zeleniny, a nejsou tudíž toxické.

Stejně jako u všech čisticích přípravků je nutné pečlivě dodržovat pokyny na obalu. Některé totiž nejsou vhodné například na vlnu, hedvábí nebo kůži.

Čištění podomácku

Pokud nechcete sáhnout po průmyslových čistidlech z obchodů nebo je nemáte zrovna po ruce, můžete si vystačit pouze s tím, co máte doma.

Skvěle funguje například sůl. Skvrna se opláchne studenou vodou, osuší čistým hadříkem do sucha a nasype se na ni sůl. Poté stačí počkat asi tři minuty a znovu opláchnout studenou vodou. Tento postup je nutné opakovat, dokud skvrna nezmizí. Následně je vhodné látku ještě vyprat jako obvykle.

Jako alternativu k soli lze použít sodu. Po nasypání se nechá pět minut působit a pak se přelije horkou vodou. Nakonec se doporučuje látku opět vyprat.

Při odstraňování skvrn od vína je účinný také ocet. Čisticí ocet je lepší než potravinářský, jelikož je ještě o 20 procent kyselejší. Po vysušení skvrny připravte pastu ze dvou lžic octa a čtvrt šálku soli nebo jedlé sody. Směs vetřete do skvrny a nechte zaschnout. Poté vysajte.

Další možností je vytvořit směs mycího prostředku na nádobí a peroxidu vodíku. Vzhledem k tomu, že je peroxid mírné bělidlo, vyzkoušejte jej nejprve na nenápadném místě. Jakmile se tato směs vsákne do látky, skvrna by měla začít blednout. Nemůžete-li předmět ihned vyprat, pořádně jej vymáchejte, aby vlivem peroxidu nedošlo k oslabení vláken.

Vodu a čisticí roztoky je vhodnější na skvrnu nastříkat, nikoli nalít. Příliš mnoho tekutiny může poškodit látku ještě více. Hadřík nepoužívejte opakovaně. Zbytkovou kapalinu odstraníte tím, že vyčištěnou oblast přes noc zatížíte vrstvami papírových ručníků.

Pokud skvrna nejde snadno odstranit jedním z výše uvedených postupů nebo je příliš velká a závažná, nesnažte se s ní vypořádat i nadále sami a zavolejte profesionála nebo předmět odneste do čistírny, kde už si s ním poradí.

Zdroje: today.com, thespruce.com, themanual.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz