HCG dieta: Slibuje ztrátu tuku, nikoliv svalů. Zaměřuje se na problémové partie boků a stehen

Zdroj: Shutterstock

Kdo chce zhubnout, zpravidla se jako k prvnímu řešení upne k některé z diet. A těch existuje takové množství, že rozhodně je z čeho vybírat. Zatímco některé diety působí neškodně, jiné hazardují se zdravím.

Pak jsou diety, které od začátku vypadají nedůvěryhodně. A existují i takové, které nakonec opravdu fungují. Jednou z mnoha diet je i dieta hCG. O té jste už slyšeli?

Hormon hCG

Možná ve vás slovíčko hCG vyvolává pocit, že už jste se s ním někdy setkali. Ženy, které byly nebo jsou těhotné, pak jistě vědí, o čem je řeč.

„HCG je lidský choriový gonadotropin,“ vysvětluje mayoclinic.org. Jde o hormon, k jehož produkci dochází během těhotenství.

Teď přichází otázka, jak je vůbec možné kombinovat tento hormon s dietou? Že vám to nejde dohromady? Pak asi neznáte hCG dietu.

Co je hCG dieta?

Dieta hCG představuje poměrně drastický dietní plán. Ten zahrnuje zejména denní dávku choriového gonadotropinu neboli hCG.

Další nutností je snížení kalorického příjmu. A to opravdu hodně. Při této dietě můžete konzumovat maximálně 500 kalorií denně.

Dieta není žádná novinka

Pokud jste si mysleli, že je hCG dieta nějakou novinkou, která vznikla teprve nedávno, pak jste se spletli. Pravda je totiž úplně jiná.

Hormon hCG byl v rámci hubnutí poprvé použit již před lety. „Konkrétně v 50. letech 20. století britským lékařem Dr. Albertem T. Simonsonem,“ doplňuje health.harvard.edu.

Ten byl přesvědčen, že hCG způsobuje, že tělo přednostně spaluje uložený tuk, zejména tuk z boků a stehen.

Lékař Albert T. Simonson také tvrdil, že lidé, kteří drží hCG dietu, ztratí více tuku než svalů, a nebudou tak hladoví nebo podráždění.

Skutečně funguje?

Asi vás nepřekvapí, že se na tuto dietu spolehlo již mnoho lidí. Jednoduše proto, že věřili tomu, že díky ní shodí nadbytečné kilogramy.

Při hCG dietě skutečně k hubnutí dojde. A to právě proto, že se rapidně sníží příjem. Je ale nutné si uvědomit, že jde o hubnutí pouze v krátkém horizontu.

Co to znamená? Pokud budete dietu hCG nějakou dobu dodržovat, budete se stravovat hodně pod hranicí bazálního metabolismu. Vaše tělo začne spalovat, protože nebude mít z čeho brát.

Shodíte nějaká kila – někdo více, někdo méně – ale jakmile dietu dodržovat přestanete a vrátíte se k normálnímu stravování a zvednete příjem, naberete kilogramy zpátky. Rozhodně to není dieta pro dlouhodobé, a především udržitelné hubnutí.

Zdroj: mayoclinic.org, health.harvard.edu
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz