Fazole mungo: luštěnina, jež může pomoci trávení i hubnutí

Fazole mungo (Zdroj: Samphotostock.cz)

Fazole mungo jsou u nás neustále populárnější. Jedná se totiž o zdravou luštěninu, která může pomoci např. s trávením či hubnutím.

Původ fazolí mungo

Fazole mungo jsou semena rostliny, která se nazývá vigna zlatá (Vigna radiata). Ta pochází zřejmě z Indie, kde se dodnes hojně pěstuje, ale pěstována je rovněž v dalších částech Asie (např. v Číně či Thajsku). V současné době se ovšem její pěstování neomezuje pouze na asijský kontinent, ale roste také v Evropě. Vypěstovat ji přitom lze i v České republice.

Kde si fazole mungo pořídit?

Fazole mungo sice ještě stále mnoho Čechů nezná, poptávka po nich však stoupá i v našich končinách. Zatímco v dřívějších dobách na ně šlo narazit převážně v obchodech se zdravou výživou, aktuálně je ve své nabídce mívají i některé supermarkety. Objednat si je navíc můžete i v různých internetových obchodech, takže se rozhodně nejedná o nedostatkové zboží.

Mungo v kuchyni

Fazole mungo je vhodné nechat dvě hodiny před použitím namočené. Využít je přitom můžete jako „běžné“ fazole. Uplatnění mohou např. nalézt v různých salátech, a to včetně bramborového, takže je lze použít i na Vánoce. Hodí se rovněž do polévek, rizota a můžete je využít i jako přílohu. Lze je také nechat naklíčit a konzumovat syrové, čímž se liší od většiny ostatních fazolí.

Mungo z hlediska zdraví

Luštěniny obecně obsahují spoustu cenných látek, a fazole mungo nejsou výjimkou. Kladně přitom působí na imunitu, stejně jako na trávicí soustavu, neboť podporují trávení i vyprazdňování. Vzhledem k tomu, že dodávají pocit sytosti, mohou pomoci i s hubnutím, což se hodí právě na konci roku. Pozitivní vliv navíc mohou mít i na hladinu „zlého“ LDL cholesterolu.

Zajímavosti o fazolích mungo

  • Člověk využívá fazole mungo velmi dlouho. V Číně byly např. známé již před 5 000 lety.
  • Při tepelné úpravě dochází ke ztrátě účinných látek. Mungo lze ale konzumovat syrové, a pokud je necháte naklíčit, budou ještě zdravější.
  • Mungo klíčky je možné využít různými způsoby. Lze je přidat do míchaných salátů, zeleninových polévek, směsí s vločkami atd. 
  • Jak známo, luštěniny jsou považovány za příčinu nadýmání. Pokud však slijete vodu, v níž se namáčely či vařily, tuto nepříjemnost eliminujete.
  • Při vaření těchto fazolí přidejte sůl až na úplném konci. Jinak totiž budou příliš tvrdé.
Přidat na Seznam.cz