Dejte si pozor na pivní břicho. Zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Zdroj: Shutterstock

Vědci a lékaři neúnavně pracují na snížení počtu úmrtí na rakovinu jakéhokoliv typu. Jednou z nejčastějších je pak rakovina prostaty, k níž podle nejnovějších výzkumů přispívá i nadváha a nedostatek spánku.

Může za pivní pupek opravdu pivo?

Navzdory svému názvu není za pivní břicho zodpovědné pivo. Na vině jsou kalorie; pokud přijmete více kalorií jídlem a pitím, než spálíte cvičením, uložíte přebytečnou energii do tukových buněk. A bohužel pro muže se zdá, že jejich břišní tukové buňky se zvětšují snadněji než břišní tukové buňky u žen.

Ale přestože pivo není hlavním viníkem, může napomáhat k břišní obezitě svými kaloriemi. Standardní dvanáctistupňové pivo obsahuje asi 150 kalorií, světlé pivo asi 110 kalorií. Pro srovnání: „sedmička“ vína nebo panák tvrdého alkoholu má asi 100 kalorií.

Jedna z nejčastějších rakovin

Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů ve Velké Británii, ročně je diagnostikováno přibližně 52 000 případů.

Ve Spojených státech je diagnostikováno přibližně 165 000 případů, z toho umírá téměř 30 000 lidí. V České republice je evidováno přes 60 000 případů, ročně rakovině prostaty podlehne zhruba 1400 mužů.

Roli hraje každé kilo

Odborníci z Oxfordské univerzity sledovali zdravotní záznamy více než 2,5 milionu mužů po průměrnou dobu přibližně 12 let. Muži byli ve věku 40 až 69 let a před zahájením studie u nich nebyla diagnostikována rakovina. Do konce sledovaného období jich 661 na toto onemocnění zemřelo.

Bylo u nich zaznamenáno skóre BMI, procento tělesného tuku, obvod pasu a poměr pasu k bokům, aby se zjistilo, jaký vliv mají na vznik a závažnost rakoviny.

Pomocí statistické analýzy tým zjistil, že vyšší obvod pasu a poměr pasu k bokům zvyšují riziko úmrtí na rakovinu prostaty.

Každé zvýšení BMI o pět bodů, což je u průměrného muže asi 2,5 kila, bylo spojeno s o 10 procent vyšší pravděpodobností úmrtí na rakovinu prostaty. Každých 10 cm navíc v pase zvyšovalo pravděpodobnost úmrtí na rakovinu prostaty o 7 %.

„Věk, rodinná anamnéza a černošský etnický původ jsou známé rizikové faktory, které však nelze modifikovat, a proto je důležité objevit rizikové faktory, které je možné změnit,“ uvedl výzkumný tým, jak informuje Daily Mail.

Význam spánku

Další studie prezentovaná na kongresu tvrdí, že pro udržení optimální váhy je zásadní spát alespoň šest hodin denně.

Výzkumníci z Kodaňské univerzity v Dánsku ve studii prezentované na Evropském kongresu o obezitě v Nizozemsku zkoumali po dobu jednoho roku délku a kvalitu spánku u téměř 200 obézních dospělých osob.

U lidí, kteří spali méně než šest hodin denně, se po roce zvýšilo skóre BMI o 1,3 bodu ve srovnání s těmi, kteří spali více než šest hodin.

Studie ukázala, že více než třetina dospělých ve Velké Británii a USA spí méně než šest nebo sedm hodin denně kvůli stresu, obrazovkám a stírání hranic mezi pracovním a soukromým životem.

Zdroj: dailymail.co.uk, health.harvard.edu, denik.cz, Aurora Perez-Cornago, Adiposity and risk of prostate cancer death: a prospective analysis in UK Biobank and meta-analysis of published studies, 2022
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz