Jojo efekt při hubnutí: Strašáka každé ženy lze snadno obejít. Hubněte bezpečně a udržitelně

Zdroj: Shutterstock

Když se snažíme zhubnout, přejeme si, aby se ztracená kila nevrátila zpátky. Bohužel to ale v mnoha případech nevyjde. Proč? Důvod je poměrně jednoduchý: spoléháme se na nezdravé diety, které sice slibují rychlý úbytek na váze, ale rozhodně ne dlouhodobý výsledek.

Většina lidí se nechá zlákat vidinou rychle ztracených kilogramů. Shodit větší množství tělesné hmotnosti za poměrně krátký čas ale nejenže není udržitelné, ale ani zdravé. Pokud chcete zhubnout trvale, musíte na to jít jinak.

Chcete zhubnout bezpečně?

Zhubnout několik kilogramů za pár dní je sice lákavé, ale odradit by vás měla vidina toho, že se vám ztracená kila vrátí zpátky doslova jako bumerang.

Daleko rozumnější je vydat se cestou bezpečného hubnutí. Existuje několik zdravých tipů, které platí téměř pro každého z nás. Budete-li se jimi řídit, zhubnete zdravě a váhu si zvládnete udržet.

Jezte mnohem více zeleniny

„Místo omezování různých potravin se zaměřte na začlenění velkého množství zeleniny do svého jídelníčku, abyste podpořili celkové zdraví a regulaci hmotnosti,“ radí goodhousekeeping.com.

Voda a vláknina obsažené v zelenině dodávají pokrmům objem a mají přirozeně nízký obsah tuku a kalorií a jsou bohaté na živiny a zasytí.

Můžete vytvořit méně kalorické verze lahodných jídel tím, že vyměníte více kalorické přílohy a přísady za zeleninu.

Dodržujte snídani

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne. Také se o ní často mluví jako o nejdůležitějším jídle, na kterém bychom sami sebe neměli šidit.

Vaše snídaně by měla být nabitá vlákninou, bílkovinami, zdravými tuky. Doporučuje se, aby byla snídaně sestavena tak, aby obsahovala cca stejný poměr bílkovin, tuků a sacharidů.

Vynechání snídaně může ovlivnit vaše „hormony hladu“ později během dne, což vede k tomu, že se odpoledne budete cítit nejen hladoví, ale také podráždění.

Vylučte z jídelníčku zpracované potraviny

„Zpracované potraviny mají vysoký obsah sodíku, tuku, kalorií a cukru,“ popisuje medicalnewstoday.com a dodává, že často obsahují méně živin než celé potraviny.

Zpracované potraviny mnohem častěji než jiné potraviny vedou k návykovému stravovacímu chování, které má tendenci vést k přejídání.

Jezte mnohem více bílkovin

Strava s vysokým obsahem bílkovin může pomoci člověku zhubnout. Jídelníček s vyšším obsahem bílkovin poskytuje zlepšení chuti k jídlu a umožňuje řízení tělesné hmotnosti.

Zařaďte do svého jídelníčku více vajec, kuřecího masa, ryb, libového masa a fazolí. Všechny tyto potraviny mají vysoký obsah bílkovin a relativně nízký obsah tuku.

Zdroj: goodhousekeeping.com, medicalnewstoday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz