Dieta na tento týden: Přísná zeleninová dieta slibuje úbytek váhy již po sedmi dnech

Zdroj: Shutterstock

Zeleninová dieta, známá také jako sedmidenní, je nízkokalorická módní dieta, která vyžaduje konzumaci specifických potravin v každém ze sedmi dnů diety. Jak vypadá týdenní plán? A na co si dát pozor?

Na stránkách My7daydiet.com je zeleninová dieta propagována jako plán zdravého hubnutí, při kterém můžete shodit až 10 kilogramů. Zároveň má pomáhat detoxikovat organismus a údajně zlepšuje jeho celkové fungování.

Den první a druhý

První den sedmidenní zeleninové diety obsahuje veškeré ovoce s výjimkou banánů. Zastánci diety tvrdí, že kvůli tomu, že je ovoce přirozené, pomůže normalizovat organismus a připravit ho na nadcházející dny diety a pomůže vyplavit a pročistit trávicí trakt.

Druhý den je povoleno jíst co nejvíce zeleniny a doporučuje se, aby prvním jídlem dne byly brambory, ať už pečené nebo vařené, pro získání energie. Během dne je povolena maximálně 1 lžička olivového oleje na dochucení zeleniny.

V první i druhý den je také povolena zeleninová polévka s názvem „Zázračná polévka“. Ta se připravuje z vody, cibule, zelené papriky, celých rajčat, zelí a celeru, které se společně vaří 45 minut.

Den třetí

Třetí den sedmidenní diety kombinuje dny 1 a 2, přičemž můžete jíst libovolné množství ovoce a zeleniny, vyhýbejte se však banánům a bramborám.

Doporučuje se začít den ovocem a k obědu a večeři si dát zeleninu, případně salát nebo smažený pokrm. „Zázračnou polévku“ lze konzumovat i v průběhu dne.

Den čtvrtý a pátý

Výběr potravin v těchto dnech vyžaduje kombinaci potravin, které nejsou povoleny v prvních dnech diety. Ve čtvrtém dni se doporučuje sníst až osm banánů a tři sklenice odstředěného mléka, údajně proto, aby nahradily vápník a draslík chybějící v prvních dnech.

Pátý den byste měli konzumovat bílkoviny a rajčata, abyste nahradili chybějící bílkoviny během prvního až čtvrtého dne a zároveň se údajně umožnilo propláchnutí organismu rajčaty.

Jako zdroj bílkovin lze využít ryby, kuřecí maso, hovězí maso nebo tofu a šest až osm rajčat. Zeleninová polévka je povolena kdykoli během dne.

Den šestý a sedmý

Den šestý je podobný dnu pátému, jen místo rajčat se používá jakákoli zelenina. V sedmý den byste měli konzumovat ovoce, zeleninu a šťávy spolu s ½ šálku hnědé rýže.

Jak je to s úbytkem váhy?

V roce 2008 Joel Fuhrman informoval o retrospektivní studii hubnutí 56 pacientů. Z těchto pacientů pouze 33 drželo dietu i po roce (59 %) a tito pacienti zhubli v průměru 31 kilogramů.

Po dvou letech se ke kontrole vrátilo pouze 19 pacientů (34 %) a za dva roky došlo k průměrnému úbytku hmotnosti 53 kilogramů.

Jinými slovy, tato dieta má možná 60% šanci, že povede k úbytku hmotnosti přibližně o půl kilogramu týdně a jen třetina může těchto výsledků dosáhnout po dvou letech.

Přemíra vlákniny

Pokud náhle přejdete z běžné stravy na stravu složenou pouze z ovoce a zeleniny, bude pro vaše tělo náhlý nárůst vlákniny obtížně zvládnutelný a může způsobit plynatost a/nebo nadýmání. Lepší je zvyšovat příjem vlákniny postupně.

Při tomto typu stravy nezapomeňte pít hodně vody, protože to pomůže minimalizovat plynatost a zácpu způsobenou vyšším množstvím obsažené vlákniny.

Zdroj: livestrong.com, my7daydiet.com, denverweightlossclinic.com, Joel Fuhrman, Effect of a high nutrient density diet on long-term weight loss: a retrospective chart review, 2008
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz