Dieta na tento týden: Pětidenní ananasová dieta slibuje rychlý úbytek hmotnosti

Zdroj: Shutterstock

V současnosti existuje více módních diet, než byste dokázali spočítat, včetně několika, které zahrnují ananasy. Ananasová dieta, kterou v roce 1970 zpopularizoval dánský psycholog Sten Hegeler, patří mezi nejznámější.

Tato ananasová dieta si zakládá na 2 kg ananasu denně po dobu pěti dnů. Na oplátku slibuje rychlý úbytek vody, úbytek tuků a detoxikaci.

Proč zrovna ananas?

Ananas obsahuje bromelain, proteolytický enzym, který, např. podle studie havajské univerzity, pomáhá snižovat záněty.

V ananasu najdeme vodu, vlákninu a bromelain. Ty napomáhají vstřebávání živin a zpomalují pohyb střev, a proto potlačují chuť k jídlu, což potvrdila práce Joanne Slavin.

Ananas vám pomůže zůstat aktivní a plní energie, protože je bohatý na vitamin B1. Vitamin B1 je součástí enzymatických reakcí potřebných k výrobě energie, jeho účinky zkoumala práce Davida Franklina.

První den diety

Dietu můžete držet 3 dny nebo 5 dní, v závislosti na vašem cíli hubnutí. První den byste měli začít šálkem teplé vody s medem a jablečným octem.

K snídani byste si pak měli dát šálek ananasu a ovesné vločky, k obědu například grilovaného tuňáka a opět šálek ananasu, který by měl přijít na řadu také dvě hodiny po obědě. Večeře se může skládat z ananasového salátu s pečenými kuřecími prsy, rajčaty a chřestem.

Druhý den diety

Druhý den byste si měli dát brzy ráno šálek pískavice, řecké seno namočené ve vodě, ke snídani namočené mandle, šálek ananasu a míchaná vejce, k obědu ananasový salát s kuřecím masem a citronem.

Jako odpolední svačinu si můžete dát čerstvou ananasovou a melounovou šťávu s citronovou šťávou a lístky máty, k večeři pak dušenou zeleninu s grilovaným lososem a samozřejmě šálek ananasu.

Třetí den diety

Den třetí začíná zeleným čajem s trochou limetkové šťávy, snídaně obsahuje šálek čerstvé ananasové šťávy a houbovou omeletu, oběd se skládá ze salátového wrapu s tuňákem a šálkem ananasu.

Odpoledne přijde na řadu ½ šálku ananasu s černým pepřem a citronovou šťávou a na večeři smažená zelenina a kuřecí maso, případně houby, a šálek ananasové šťávy.

Čtvrtý den diety

Čtvrtý den byste měli začít šálkem teplé vody s medem a šťávou z limetky a ke snídani si dopřát šálek ananasové šťávy a merlík chilský.

K obědu si dejte ananas s jahodami, kiwi, lžící zakysané smetany a skořicovým práškem, k odpolední svačině šálek podmáslí a den byste měli zakončit tuňákovým salátem a šálkem ananasu.

Pátý den diety

Poslední pátý den odstartuje čaj se skořicí a zázvorem, pokračuje snídaní s vařeným vejcem, šálkem ananasového džusu, pšeničnou palačinkou s javorovým sirupem a mandlemi.

Oběd by se měl skládat z grilované makrely s chřestem a šálkem ananasu, odpolední svačina z kelímku odtučněného jogurtu a den končí pečenými kuřecími prsy se špenátem a rajčaty a šálkem ananasu k večeři.

Nežádoucí účinky ananasové diety

Při dodržování ananasové diety je důležité přijímat dostatek tekutin, jinak může dojít k dehydrataci. U někoho může dieta vyvolat zažívací potíže či způsobit otok úst a tváří, pokud jste na ananas alergičtí.

Pokud se cítíte velmi slabí nebo se vám objeví vyrážka kolem koutků úst, měli byste okamžitě s touto dietou přestat.

Zdroj: stylecraze.com, dietdoc.com, S. Batkin, Bromelain, the enzyme complex of pineapple (Ananas comosus) and its clinical application. An update, 1988, J. Slavin, Dietary fibre and satiety, 2007, David Franklin, Vitamin B1 (Thiamine), 2021
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz