Detoxikace jater: Odpovědi na to, zda může pomoci, nebo jde jen o pouhý mýtus

Zdroj: Shutterstock

Pokud chcete udělat vše pro to, abyste se aktivně podíleli na svém zdraví, možná vás napadla detoxikace neboli očista jater. Nejspíš si myslíte, že tímto odstraníte toxiny z těla, zlepšíte svůj zdravotní stav a možná zhubnete. Jak je to doopravdy?

Játra jsou jedním z největších orgánů v těle. Pomáhají odstraňovat odpadní látky a zpracovávají různé živiny a léky.

Většina lidí si myslí, že očista pomůže jejich játrům odstranit toxiny poté, co pijí příliš mnoho alkoholu nebo jedí nezdravá jídla. Mnozí také doufají, že budou játra lépe pracovat či že detox pomůže léčit onemocnění jater.

Jako většina detoxů má i očista jater své specifické kroky. Může jít o doporučení se několik dní postit nebo pít pouze určité tekutiny. Také můžete dodržovat omezenou dietu či užívat bylinné a jiné doplňky. Některé detoxy nabádají i ke koupi různých produktů.

S detoxem opatrně

Ačkoli existují léčebné postupy pro onemocnění jater, nic nenasvědčuje tomu, že detoxikační programy nebo doplňky mohou napravit poškození jater.

Ve skutečnosti detoxy dokonce mohou poškodit vaše játra. Například extrakt ze zeleného čaje může způsobit poškození podobné hepatitidě.

Některé společnosti používají přísady, které mohou být škodlivé. Nepasterizované šťávy mohou způsobit nevolnost, zvláště pokud jste starší nebo máte oslabený imunitní systém. Pokud máte onemocnění ledvin, může očista vaši nemoc zhoršit.

Jestli chcete držet detoxikační dietu a zároveň trpíte cukrovkou, určitě se nezapomeňte poradit se svým lékařem. Můžete se také cítit slabí nebo na omdlení, mít bolesti hlavy nebo být dehydratovaní.

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že očisty odstraňují toxiny z těla. Na detoxikační dietě se však můžete cítit lépe jednoduše proto, že nebudete jíst vysoce zpracovaná jídla plná nezdravých tuků a cukrů.

Existuje tedy nějaký způsob, jak pomoci játrům po vypití příliš velkého množství alkoholu? Pokud si rádi dopřáváte alkohol, postupem času to může vést k zánětu, zjizvení nebo rakovině jater. Odborníci nedoporučují pít více než jeden alkoholický nápoj denně u žen a dva u mužů.

S malým poškozením si játra poradí sama

Játra se mohou vyléčit sama během několika dnů nebo týdnů, ale pouze pokud se jedná o drobná poškození.

Závažnější se hojí měsíce. Po delší době však může být poškození trvalé, proto dávejte svým játrům pauzu, kdy se vyhnete alkoholu alespoň dva dny po sobě každý týden.

Vaše celkové zdraví také ovlivňují vaše játra, takže i když detoxikace poškození neléčí, je dobré dbát na správný jídelníček, životní styl a životní prostředí.

Právě změny životního stylu mohou pomoci udržet vaše játra zdravá i bez detoxikačních programů. To je zvláště důležité, pokud máte vyšší riziko onemocnění jater, například kvůli pití alkoholu či rodinné anamnéze.

Zdravý životní styl je základ všeho

Mezi kroky prospěšné pro vaše játra patří abstinence či alespoň omezení množství alkoholu, který pijete. Každý den jezte vyváženou stravu včetně ovoce a zeleniny. Udržujte si zdravou váhu, a pokud můžete, cvičte každý den.

Ačkoliv neexistuje žádná záruka, že doplňky stravy mohou vyřešit vaše problémy s játry, určitě nešlápnete vedle s přírodními produkty. Například ostropestřec mariánský je bylina, která obsahuje sloučeninu, která může pomoci zmírnit některé příznaky onemocnění jater.

Také kurkuma může poskytnout vašemu tělu vzpruhu a pomoci chránit játra před poškozením. Za přírodní lék je považována i obyčejná pampeliška. Pokud si však myslíte, že máte jakýkoli problém či komplikace s játry, poraďte se se svým lékařem.

Zdroj: webmd.com, healthline.com, hopkinsmedicine.org
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz