Nejlepší a nejhorší potraviny pro zuby aneb Jak se vyhnout zákrokům v zubařské ambulanci dobrou prevencí

Zdroj: Shutterstock

Na rčení „Jste to, co jíte“ bude něco pravdivého. Konzumací škrobových a sladkých jídel dochází v ústech k vytváření optimálního prostředí pro bakterie, které způsobují zubní kaz a onemocnění dásní.

Plak jako nepřítel číslo jedna

Když se cukry nebo škroby v ústech dostanou do kontaktu s plakem, tvoří se kyseliny. Tyto kyseliny mohou napadat zuby už krátce po jídle. Dlouhodobé působení těchto kyselin narušuje tvrdou sklovinu na povrchu zubů. Bakterie jsou také zodpovědné za spouštění zánětlivých procesů. To způsobuje rozpad dásní, kostí a dalších podpůrných struktur zubů.

Některé potraviny jsou doslova iniciátorem vzniku zubního kazu. Je dobré znát alespoň některá jídla, která jsou z tohoto pohledu nebezpečná. Stejně praktické je mít přehled o potravinách, které jsou pro ochranu zubů vhodné.

Některé doporučené potraviny:

  • Ovoce a zelenina bohaté na vlákninu: Potraviny s vlákninou pomáhají udržovat zuby a dásně čisté. Působí na tvorbu slin, které jsou přirozenou ochranou proti zubnímu kazu a onemocnění dásní. Spolu s dobrou domácí péčí o chrup je to vítězná kombinace pro co nejlepší ochranu zubů v každém věku. Sliny umí snižovat negativní účinek kyselin a enzymů po konzumaci cukrů a škrobů. Sliny obsahují stopy vápníku a fosfátu, což pomáhá k obnovení drobných poškození skloviny.
  • Sýr, mléko, bílý jogurt a další mléčné výrobky: Dalším tvůrcem slin je sýr. Vápník a fosforečnany v mléce, sýru a dalších mléčných výrobcích pomáhají vrátit chrupu minerály, které zuby ztratily kvůli jiným potravinám. Pomáhají také při obnově zubní skloviny.
  • Zelené a černé čaje: Oba tyto čaje obsahují polyfenoly, které likvidují bakterie plaku. Zabraňují tak množení bakterií a redukují tvorbu kyselin. V závislosti na typu vody, která se používá k vaření čaje, může být zdrojem fluoru i šálek čaje.
  • Žvýkačky bez cukru: Jedinečná první pomoc pro omezení činnosti bakterií na zubech po jídle by neměla chybět v žádném zavazadle na cestách. Žvýkačka rovněž podporuje vznik slin a odstraňuje zbytky jídla z méně dostupných míst v ústech.
  • Potraviny s fluoridem: Pitná voda s fluoridy nebo jakýkoli produkt, který obsahuje vodu s fluoridy, pomáhá zubům.

Doslova zabijákem zdravého chrupu jsou tyto oblíbené potraviny:

  • Lepkavé bonbóny a sladkosti: Pokud už děti dostávají sladkosti, měly by to být takové, které rychle zpracují. Rozhodně je lepší se vyhnout lízátkům a lepivým karamelkám. Zvýšenou pozornost si zaslouží i sirupy proti kašli, které často obsahují velké množství cukru. Méně škodlivá alternativa dětských pamlsků je překvapivě čokoláda, která na zubech ulpí kratší dobu než bonbóny.
  • Potraviny obsahující škrob: Jde hlavně o potraviny, které mohou po jídle zůstat v mezizubním prostoru. Je to třeba měkký chléb nebo bramborové lupínky.
  • Sycené nealkoholické nápoje: Tyto nápoje jsou hlavním zdrojem přidaného cukru u dětí a dospívajících. Jsou nabité cukrem. A většina nealkoholických nápojů obsahuje kyselinu fosforečnou a citrónovou, které opotřebovávají zubní sklovinu.
  • Látky, které vysušují ústa. Patří mezi ně hlavně alkohol.

Prevence není v péči o zuby náročná

Kromě pravidelné péče o zuby je vhodné volit si správné jídlo (které podporuje vznik slin) s přihlédnutím k možnostem čištění zubů. Určitě je žádoucí používat žvýkačky bez cukru a po jídle pít vodu s obsahem fluoridů. Balená voda má obsah fluoridů na etiketě.

Zdroj: urmc.rochester.edu, healthline.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz