Jak si správně čistit zuby? Nedostatky vám odhalí plakové tablety

Zdroj: Shutterstock

Správnému čištění zubů se snažíme naučit už naše malé děti. Vedeme je k tomu, že zuby si musíme čistit pravidelně, protože zanedbaný úsměv nedělá zrovna nejlepší dojem. I my dospělí si často myslíme, že si zuby čistíme dostatečně, že to děláme správně. Jenže co když tomu tak není?

Teď jsme vám možná nasadili brouka do hlavy. Třeba žijete v domnění, že si zuby „pucujete“ svědomitě a pro zdraví svého chrupu děláte to nejlepší. Prozradíme vám, jak zjistit, jestli si zuby skutečně čistíte správně, nebo jestli máte v této činnosti, ke které jsme všichni vedeni od chvíle, kdy se nám v puse objeví první zoubek, nějaké nedostatky.

Znáte plakové tablety?

Už jste někdy slyšeli o plakových tabletách? Možná ne, a to je velká škoda. Tyto tablety mají za úkol identifikovat ty části zubů, o které nebylo během čištění správně pečováno.

O tabletách píše i internetový deník kidsteethsc.com: „Obsahují zdravotně nezávadné barvivo, které reaguje s plakem, který může po vyčištění zůstat na zubech. Když uvidíte obarvená místa, můžete vy i vaše dítě snadno identifikovat problémová místa, abyste mohli soustředit své úsilí na čištění.“

Co je to vlastně ten plak a proč je to takový problém?

Plak je lepkavý film, který pokrývá naše zuby. Na první pohled by člověk řekl, co je na něm tak špatného? Vždyť vypadá neškodně. Jenže neškodný ani zdaleka není.

„Plak obsahuje bakterie, které mohou po jídle obsahujícím cukry uvolňovat kyseliny. Tyto kyseliny pak napadají zubní sklovinu,“ vysvětluje web colgate.com.

Když se plak na zubech nahromadí a není odstraňován pravidelně čištěním, které by mělo probíhat alespoň dvakrát denně, nejenže může vyvolat zubní kaz, ale třeba i zánět dutiny ústní. A když ho necháte na zubech dlouhou dobu, může se proměnit v zubní kámen. I to je podle webu colgate.com problém: „Když se kolem linie dásní nahromadí zubní kámen, tkáň dásní může nabobtnat. Toto je raná fáze onemocnění dásní.“

Jak tablety fungují?

Tabletu rozkoušete v ústech, vypláchnete si pusu a na zubech se vám vytvoří zbarvená místa. Podle toho poznáte, kde jste si zuby nevyčistili tak důkladně, jak jste si možná mysleli, a zůstal na nich plak.

Zdroj: kidsteethsc.com, colgate.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz