Uchovávání potravin ve spíži: Dehydratace vám získá čas a maximalizuje úložný prostor

Zdroj: Shutterstock

Dehydratace potravin je metoda konzervace používaná k prodloužení trvanlivosti potravin odstraněním obsahu vody. Jaké jsou metody, které potraviny lze dehydratovat a jaké jsou potenciální výhody a nevýhody tohoto procesu?

Dehydratace je jedna z nejstarších a nejrozšířenějších technik uchovávání potravin, která překonala mnoho dalších metod, jako je konzervování a zmrazování.

K dehydrataci se používá několik metod. Ty se liší způsobem sušení potravin, dobou sušení a také typem potřebného vybavení.

Jednou z nejstarších a nejjednodušších metod dehydratace potravin je sušení na slunci. Jedná se o pokládání potravin, například ovoce, na sítko nebo tác s dřevěnými kolíky. Poté se potraviny zakryjí druhým sítem, aby se k nim nedostali škůdci a hmyz.

Takto lze sušit potraviny na jakémkoli slunném místě s nízkou vlhkostí a minimální teplotou 30 stupňů celsia. Při použití této metody však může trvat několik dní, než potraviny úplně vyschnou.

Další oblíbenou metodou je sušení na vzduchu. Stejně jako sušení na slunci jde o jednoduchý postup, který nevyžaduje žádné speciální vybavení. Rozdíl je v tom, že se potraviny umístí místo na slunce do stínu. To může pomoci chránit potraviny před silnými slunečnými paprsky, což je vhodné třeba pro listovou zeleninu, bylinné čaje a koření.

Sušičky urychlí proces dehydratace

K urychlení sušení lze využít sušičky. Například solární varianta je poháněna sluncem, které může pomoci dehydratovat vaše potraviny bez použití elektřiny. Solární sušička je podobná stolnímu skleníku a lze ji rovnou zakoupit nebo vyrobit doma.

Pokud toužíte po nejúčinnější a nejpohodlnější metodě sušení, pořiďte si elektrickou sušičku. Tyto spotřebiče jsou obvykle vybaveny časovačem, teploměrem a ventilátory pro rovnoměrné rozložení tepla. Také mívají více zásobníků, což vám umožní sušit několik druhů potraviny současně.

Jistě jste již slyšeli o sušení v troubě. Ideální teplota pro dehydrataci je okolo 60 stupňů celsia, při vyšší by se potraviny uvařily. Přestože sušení v troubě může trvat šest až deset hodin, v závislosti na konkrétním jídle, může být tato metoda výhodná pro lidi, kteří nechtějí kupovat žádné další spotřebiče. Během sušení je důležité podepřít dvířka otevřená, aby byl umožněn únik vlhkosti během procesu sušení.

Sušení přináší skvělé výhody

Dehydratace potravin má své výhody. Často se používá k prodloužení trvanlivosti ingrediencí. Snížením obsahu vlhkosti může tento proces zabránit růstu škodlivých kontaminantů, včetně různých typů bakterií a plísní, které způsobují nevolnosti a bolesti břicha.

Zvláště přínosné je sušení sezónních potravin, jako je ovoce a zelenina, protože zvyšuje jejich dostupnost po celý rok.
Tento způsob konzervace potravin také snižuje hmotnost a objem potravin, což může výrobcům snížit náklady na balení, manipulaci a přepravu. I konečný spotřebitel může ocenit lepší skladnost.

Proces dehydratace mění chuť a texturu potravinářských výrobků a často dodává sušeným potravinám, jako je ovoce, sladší a koncentrovanější chuť.

Pokud chcete docílit rovnoměrné dehydratace za stejný čas, ujistěte se, že krájíte potraviny na stejnou tloušťku, která je přibližně 1 centimetr. Vyhněte se sušení přísad se silným zápachem, jako je česnek a cibule, s jinými potravinami, které mají jemnější aroma.

Co je možné dehydratovat a co nikoli

Dehydratováno může být mnoho potravin včetně ovoce, zeleniny, masa, jogurtů a dokonce i krmiva pro domácí mazlíčky. Pro delší trvanlivost a uvolnění místa ve spíži lze dehydratovat dokonce i džemy a omáčky.

Mějte však na paměti, že potraviny s vysokým obsahem tuku nebo oleje se špatně odvodňují, jelikož tuk může žluknout. Vyhněte se proto například arašídovému máslu nebo avokádu a před dehydratací masa nezapomeňte odstranit veškerý tuk.

Ačkoliv je to možné, nedoporučuje se dehydratovat odtučněné mléčné výrobky z důvodu vyššího rizika možného onemocnění z potravin.

Sušené potraviny skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a suchém místě. Vystavení teplu a vlhkosti může snížit jejich trvanlivost. V závislosti na konkrétní potravině a způsobu skladování může být trvanlivost od několika měsíců až po několik let.

Dehydratace má i svá úskalí. I když jsou sušené potraviny méně objemné, mají podobný soubor živin jako čerstvé, což může vést k přejídání. Odhaduje se, že asi 20 až 30 procent denního příjmu vody pochází z potravin a jelikož se během procesu odstraňuje z jídla vlhkost, je důležité zajistit dostatečný pitný režim jinými způsoby.

Zdroj: healthline.com, freshoffthegrid.com, foodrevolution.org, learn.eartheasy.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz