Avokádo v lednici: Pokud ho skladujete ve vodě, vystavujete se možným zdravotním problémům

Zdroj: Shutterstock

Avokádo se v kuchyni využívá syrové, ale i tepelně upravené. Ačkoli je považováno za zeleninu, řadí se mezi ovoce. Je nabité živinami a připravuje se z něj tradiční mexická pomazánka guacamole. Víte však, jak jej uchovávat?

Možná jste narazili na internetu na trik, kdy se doporučuje celé či nakrájené avokádo ponořit do vody a umístit do lednice, aby nezhnědlo. Tímto byste měli prodloužit životnost avokáda.

Tento způsob ale není příliš vhodný, dokonce může být i nebezpečný. Může totiž vytvořit dokonalé prostředí pro růst škodlivých bakterií a případně by mohl vést ke zdravotním důsledkům.

Na rozdíl od běžných bakterií se v lednici a mrazáku daří zbytkovým lidským patogenům, včetně listerií a salmonel. Jedná se o dva různé druhy otrav z potravin, které mohou mít škodlivé následky pro vaše zdraví.

Bakterie se začnou množit

Tyto nežádoucí zárodky jsou nejčastěji způsobeny kontaminovanými potravinami. Bakterie by mohly sídlit na povrchu avokáda a po kontaktu s vodou a uložením do lednice by se mohly potenciálně množit. Bezpečné není ani umístění celého avokáda do vody, natož rozříznutého či nakrájeného.

Listerie má navíc potenciál proniknout až do dužiny avokáda a usadit se v něm, pokud je během 15 dnů skladování v chladu ponořeno do vody. V tomto případě by ani povrchové umytí a očištění slupky avokáda před krájením nedokázalo odstranit kontaminaci.

Abyste zabránili růstu bakterií na ovoci, je nejlepší vyvarovat se skladování ve vodě a v lednici jej uchovávat pouze několik dní.

Jak zabránit zhnědnutí

Co však dělat, pokud ve svém oblíbeném receptu zužitkujete pouze část avokáda a zbytek potřebujete uchovat? Existuje nějaký bezpečný postup jak zabránit zhnědnutí?

Zhnědnutí avokáda je přirozená chemická reakce zvaná oxidace. Dochází k ní, když je nakrájené avokádo vystaveno působení kyslíku.

Existují způsoby, jak zastavit nepříjemné zabarvení, aniž byste se vystavovali nebezpečné listerii či salmonele. Stačí, když avokádo potřete vymačkanou citronovou šťávou nebo olivovým olejem.

Zabráníte tak přístupu vzduchu, který způsobuje hnědnutí. Účinek umocníte, pokud avokádo zakryjete plastovým obalem tak, abyste obal co nejvíce přitiskli k řezané ploše. Pomoci proti hnědnutí může také skladování avokáda s červenou cibulí.

Lepší je zamrazit než uchovávat ve vodě

Pokud si koupíte více kousků avokáda a nestihnete je sníst, nezoufejte. Můžete je zmrazit vcelku i na kousky. Podle potřeby je pak můžete rozmrazit při pokojové teplotě či v mikrovlnné troubě.

Nevýhodou však je, že tímto avokádo výrazně změní texturu – po rozmrazení bude měkké. Ideální tak bude do pomazánek a smoothie.

Zdroj: dailymail.co.uk, freshplaza.com, today.com
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz