Smoothie dieta: Láká svojí pestrostí, ale rozhodně není pro každého

Zdroj: Shutterstock

Když se řekne smoothie, většina lidí si představí zpravidla ovocný nápoj. Smoothie jsou velmi oblíbená, především jako svačinky. Dají se totiž připravit na všechny možné i nemožné způsoby a při jejich přípravě se fantazii meze opravdu nekladou.

Často je smoothie zařazeno i do dietního plánu, kde právě nahrazuje svačinu. Už jste ale někdy slyšeli přímo o smoothie dietě?

Co je smoothie?

„Smoothie je hustý nápoj vyrobený z drceného ovoce, někdy s přidáním jogurtu nebo zmrzliny,“ definuje pojem collinsdictionary.com.

Do smoothie si můžete přidat cokoli. Existují i zeleninové varianty, často se také zelenina a ovoce různě kombinují.

Do smoothie můžete přidat již zmíněný jogurt nebo zmrzlinu, ale také obyčejnou vodu, džus nebo třeba mléko.

Znáte smoothie dietu?

„Smoothie dieta je jednodenní plán, který vymyslel dietolog Nigel Denby. Jeho cílem je poskytnout vašemu tělu všechny živiny, které potřebuje během 24 hodin,“ vysvětluje womanandhome.com.

Cílem diety je udržet vás nabitými energií a zároveň předejít ztrátě svalové hmoty. Dieta trvá jeden den, poté se opět zavede pevná strava.

Podle dietologa Nigela Denby vám smoothie dieta může pomoci zhubnout až jeden kilogram za týden jako součást výživné stravy.

Jak to tedy funguje?

Abychom mohli hubnout, musíme dodržovat kalorický deficit. Bez toho to totiž bohužel nepůjde. Smoothie dieta je tak v tomto případě jen taková pomocná berlička.

Funguje to jednoduše. Šest dní v týdnu se stravujete klasickou stravou, samozřejmě s ohledem právě na zmíněný kalorický deficit.

Jeden den v týdnu ale pevnou stravu vyměníte jen za smoothie, která budete přes den pít. Záleží jen na vás, který den v týdnu to bude.

Smoothie z ovoce a zeleniny

„Smoothie dieta zahrnuje spoustu ovoce a zeleniny, smoothie mívají nízký obsah kalorií a poskytují důležité fytonutrienty,“ píše verywellfit.com.

Součástí smoothie by ale měl být i nějaký zdroj bílkovin, kterých byste v tento „smoothie den“ měli přijmout alespoň 50 gramů.

Pokud používáte smoothie jako náhradu jídla, ujistěte se, že obsahuje všechny základní makronutrienty: bílkoviny, tuky a sacharidy.

Dieta není pro každého

I když smoothie dieta na jednu stranu láká pro svoji rozmanitost, protože si smoothie můžete připravit na libovolný způsob, není vhodná pro každého.

Někomu totiž nemusí stačit celý den popíjet jen smoothie, může se dostavit hlad a společně s ním nárazové přejídání.

Zdroj: collinsdictionary.com, womanandhome.com, verywellfit.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz