Artyčok: Opomíjená zelenina, která je chutná a může vám prospět

Zdroj: Shutterstock

Artyčok je zelenina, která je pěstována pro své řapíky. Využít lze ovšem i listy či kořen. Všechny tyto části totiž mohou příznivě účinkovat na naše zdraví.

Původ artyčoku

Artyčok kardový původně pochází z oblasti Středomoří. Jeho přirozeným prostředím je tedy jižní Evropa, severní Afrika, ale vyskytuje se také na ostrovech ve Středozemním moři (např. na Kypru). Vlivem člověka byl ovšem rozšířen i do dalších oblastí světa, kde je považován za plevel. Jedná se o Severní a Jižní Ameriku, stejně jako o australský kontinent.

Kde artyčok ochutnat?

Artyčok je zelenina, kterou pěstitelé mohou sklízet i v listopadu a využívat ji čerstvou. Pokud k nim nepatříte, nic se neděje. Tuto zeleninu si lze pořídit i v obchodech, a pokud ji neseženete čerstvou, k dispozici máte sušené listy nebo prášek. Zakoupit si můžete i nakládaná „srdíčka“, a to ve slaném nálevu či oleji. Některé obchody navíc nabízejí i zdravou šťávu.

Využití v kuchyni

Řapíky artyčoku, pro které je rostlina především pěstována, se v kuchyni zpracovávají podobným způsobem jako chřest. Můžete je tedy např. vařit nebo zapékat. Vyzkoušet je ovšem lze také ugrilovat. Z listů rostliny si je možné připravit rovněž čaj. Kořen rostliny můžete také naložit do vína, čímž si připravíte účinný odvar, s jehož množství byste to ovšem neměli přehánět.

Artyčoky z hlediska zdraví

Tato zelenina obsahuje spoustu cenných látek, jako jsou vitamíny A a B, flavonoidy, organické kyseliny, třísloviny, hořčiny nebo vláknina. Proto kladně působí na játra (podporuje jejich detoxikační funkci) a žlučníku (příznivý vliv má např. na tvorbu a vylučování žluči). Navíc kladně ovlivňuje trávicí soustavu a využít ji lze i k detoxikaci organismu, neboť podporuje vylučování škodlivin močí.

Zajímavosti o artyčocích

  • Tato zelenina z čeledi hvězdnicovitých je člověkem využívána opravdu dlouhou. Zmiňuje se o ní už např. Homér.
  • Artyčoky mají příjemně hořkou chuť, čehož je využíváno i při výrobě alkoholických nápojů. Mezi ně patří např. italský bylinný likér Cynar.
  • Rostlinu lze pěstovat jako trvalku. Na zimu byste ji ovšem měli vykopat a uskladnit v písku v chladné místnosti.
  • Jednotlivé části by neměly být využívány lidmi s těžkými nemocemi a poškozením ledvin, pro které nejsou bezpečné.
  • Konzultace s lékařem před použitím je doporučována v případě trávicích potíží a platí to i pro těhotné a kojící ženy.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz