Bedla vysoká: Výtečná houba, jejíž záměna ale může být smrtelně nebezpečná

Zdroj: Shutterstock

Bedla vysoká patří mezi houby, které u nás patří k nejoblíbenějším. Ačkoli je však velmi chutná, může hrozit záměna s některými jedovatými druhy!

Původ a výskyt bedly vysoké

Bedla vysoká u nás patří k neznámějším jedlým houbám. Poprvé byla popsána už v roce 1772 italským přírodovědcem Giovannim Antoniem Scopolim. Houba roste v mírných pásmech celého světa. V České republice se vyskytuje především v listnatých a jehličnatých lesích, a to v hojném počtu. Nalézt ji můžete především na světlých okrajích lesů, ale také na mýtinách.  

Pozor na záměnu s jedovatými „sourozenci“

Ačkoli je bedla vysoká vynikající jedlá houba, hrozí záměna s některým jinými bedlami, které jsou buď nejedlé, anebo dokonce jedovaté (jedná se ale o vzrůstově menší druhy). Např. bedla zahradní může vyvolat zvracení či průjem. Pozor byste si ovšem měli dát především na bedlu ostrošupinnou, jež má velký klobouk a voní po pestřci. Může být totiž smrtelně jedovatá!

Bedla vysoká v kuchyni

Bedla vysoká skvěle chutná a chodí se k nejrůznějším úpravám. Používají se především klobouky, protože třeně jsou poměrně tuhé. Připravují se z nich např. řízky, ale hodí se také k masu anebo do kysela. V České republice jsou oblíbené rovněž bedly na kmíně. Uplatnění navíc nacházejí také jako náhražka masa, můžete jimi třeba nahradit dršťky v dršťkové polévce.

Bedly z hlediska zdraví

Bedla vysoká není houbou, která je známá pro své léčivé účinky. Nepatří tedy do stejné skupiny jako např. hlíva ústřičná. Přesto obsahuje některé účinné látky jako flavonoidy, proteiny, mastné kyseliny, minerály, betakaroten nebo lykopen. Známá je např. pro své antioxidační vlastnosti, takže může chránit organismus proti působení volných radikálů.

Zajímavosti o bedle vysoké

  • Bedla vysoká je u naší největší jedlou houbou. Její klobouk může mít i 30 cm v průměru.
  • Ačkoli bedla roste od července do října, v lesích (ale třeba také v parcích) ji můžete nalézt i v listopadu, a to v závislosti na počasí.
  • Bedla vysoká se nejčastěji používá čerstvá, ale lze si ji také usušit, nicméně k tomuto účelu není někdy doporučována.
  • Pokud bedlu vysokou ochutnáte v syrové formě, možná vás překvapí, že chutí může připomínat lískové oříšky.
  • Některé jedovaté bedly mohou obsahovat toxiny, jež obsahuje i muchomůrka zelená, která je smrtelně jedovatá.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz