Zbavte se pálení žáhy. Pomůže rozžvýkání česneku nebo voda s hořčicí

Zdroj: Shutterstock

Pálení žáhy je z velké části těhotenským problémem, někdy se s ním ale potýká každý z nás. Nepříjemná bolest na hrudníku a pálení, které cítíme na prsou a až v krku, je ale něco, s čím se dá bojovat. A to jak prevencí, tak i v případě, že už vás pálení žáhy postihne.

Pálení žáhy se projevuje nejen bolestí za hrudní kostí. K dalším příznakům patří i nevolnosti, bolest břicha, kyselé a hořké chuti v ústech a pálení v krku, popisuje server Bez hladovění.

Mezi nejčastější příčiny pálení žáhy patří návrat žaludečních kyselin s částečně natrávenou potravou ze žaludku zpět do jícnu. Odborně se tomu říká také reflux jícnu. U zdravých lidí se to může dít v případě konzumace nesprávné stravy nebo jejího nadbytečného množství.

Zabraňte vzniku pálení žáhy

Jak již předchozí odstavec nasvědčuje, pálení žáhy se dá předcházet. Jedním z důležitých kroků je jíst menší porce, raději si jídlo rozložit třeba na šestkrát denně. Dále je pak vhodné vyhnout se kyselým jídlům a nápojům, nebo je konzumovat jen v menší míře.

Někdy jde ale o problém, kterému se vyhnout nedá. Hormonální změny v těhotenství například způsobují bolest ženám velmi často. Pak je dobré vědět, co proti pálení žáhy pomáhá. Existují samozřejmě léky, pokud je situace neúnosná.

Jak na pálení žáhy

Mnohdy se ale člověk kvůli pálení žáhy nechce přejídat prášky, a proto jsou tu takzvané babské rady, které často fungují velmi podobně. První radou je kupodivu citronová šťáva a jablečný mošt. Ačkoli jsou to látky kyselé, po konzumaci působí v těle jako zásada a kyselost tak vyrovnávají.

Podle serveru Klub zdraví je vynikající také zázvorový čaj. Ten působí antibakteriálně a mírní bolest. Stroužky česneku pak mají velmi podobný účinek. Jejich rozžvýkání sice chce trochu odvahy, ale funguje skvěle.

V neposlední řadě vám od pálení žáhy pomůže med, který zklidní bolest a velmi rychle vás problémů zbaví. Pokud nic z předchozích věcí nezabralo, rozmíchejte ve sklenici vody lžičku hořčice a pomozte si tímto nepříliš chutným, ale účinným nápojem.

Zdroj: Bez hladovění, Jíme to, Klub zdraví

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz