Pálení žáhy se dá řešit i jinak než pilulkami z lékárny. Inspirujte se u našich babiček

Zdroj: Shutterstock

Pálení žáhy jednou za čas trápí snad každého z nás. Některým se děje častěji, jiným jenom někdy, vždy je to ale nepříjemný pocit, kterého se chceme rychle zbavit. Jenomže existuje vůbec něco jako rychlá a účinná léčba?

Pálení žáhy se projevuje bolestí na hrudi, pálením v oblasti hrudníku a krku, kyselou chutí v ústech a říháním. Jedná se o vracení žaludečních šťáv zpět do úst, což pak způsobuje zdravotní problémy a v dlouhodobém hledisku může vést například i k rakovině jícnu a dalším závažným onemocněním.

Někdy je to způsobeno tím, že příliš hltáme, jindy konkrétním typem potraviny, někdo na pálení žáhy trpí více než ostatní. Jak se dá nepříjemný pocit zmírnit, nebo se ho dokonce rovnou zbavit?

V televizi neustále vídáme mnoho přípravků, které slibují okamžitou úlevu od pálení žáhy. Mnohdy jde ale o drahé pilulky, na které se nechceme spoléhat. Existuje však řada babských rad, které by měly pomoci.

Prevence jako základ

Snad každý zkušenější starší člověk by vám řekl, že nejlepší je pokusit se pálení žáhy předcházet. Samozřejmě, že se mu nikdy nevyhnete úplně se stoprocentní jistotou, ale můžete pravděpodobnost vzniku problému zmírnit.

Je důležité jíst pravidelně, vynechávat hodně kořeněná jídla, alkohol a příliš mnoho kávy. Při konzumaci pokrmů si sedněte k jídelnímu stolu a nekonzumujte jídlo ve stresu například při práci u počítače či jiné činnosti.

Snažte se každé sousto pořádně rozkousat a nehltejte. Při hltání totiž do těla dostáváte vzduch, který se pak bude jícnem vracet a je jedním z hlavních problémů, které mají pálení žáhy na svědomí.

Citron, ocet a zázvorový čaj

Citron je sice kyselý, ale v těle působí jako zásada. Překyselený žaludek, který vám vrací látky do úst, tak zklidní i sklenička citronové vody. Stejně tak můžete rozmíchat dvě malé lžičky jablečného octa ve sklenici vlažné vody a vypít ji, aby se vám rychleji ulevilo.

Proti pálení žáhy pomáhá i zázvor. A pokud si chcete dopřát kombo, u kterého budete mít jistotu okamžité úlevy, zázvorový čaj s citronem dokáže udělat divy. Můžete si ho připravit a mít ho v lednici studený, protože horký čaj s pálením žáhy nepomůže ihned.

Medová prevence

Med působí jako balzám, který zjemňuje vaše hrdlo a pomáhá v žaludku kyselinám s normálním procesem, takže se vám nebudou vracet do jícnem do úst. Rozmíchejte několik lžic medu ve sklenici vody a tu během dne popíjejte mezi jídly jako prevenci pálení žáhy.

Skořicový nápoj

Sice je to právě aromatické koření, které mnohdy pálení žáhy způsobuje, skořice je ale výjimkou, která vám naopak při pálivé bolesti na hrudníku dokáže pomoci. Povařte několik lžic skořice ve vodě, aby se dobře rozpustila.

Pro lepší chuť můžete opět přidat i med. Skořicový drink by měl pomoci nejen jako prevence, ale také přímo při problémech, zmírnit pocit bolesti a rychleji pálení žáhy zastavit.

Aloe vera

Tahle rostlina je plná vitamínů a používá se na všemožné problémy. Gel z jejích listů se dá namazat na otevřené rány a pomáhá s hojením, zároveň ale není nic špatného ani na tom ho využívat vnitřně. Jednoduše rozmíchejte slizký obsah listů ve vodě a vypijte ji.

Uleví se vám od pálení žáhy, a ještě dodáte svému tělu mnoho zdravých látek, za které vám bude vděčné. Jak vidíte, není třeba hned běžet do lékárny, když vás trápí pálení žáhy. Mnoho z výše zmíněných ingrediencí totiž jistě máte vždy doma.

Zdroj: eshop.alfafit.cz, drmax.cz, euc.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz