Sýrové kuličky nesmí na svátečním stole chybět. Připravte si je v několika variacích

Zdroj: Shutterstock

Cukroví už je dávno napečené, teď ale spíš člověk přemýšlí, čím ze slaných jídel vylepšit vánoční tabuli a co připravit na silvestrovské pohoštění. Jednou z oblíbených pochutin jsou sýrové koule, které se dají připravit na několik způsobů.

Na svátečním stole by mělo být pro každého něco. Někdo miluje sladké, o to rozhodně nebude na Vánoce nouze. Jiní si raději dají něco křupavého, jako jsou chipsy a krekry, někdo se zakousne do chlebíčku.

A pak jsou tu ti, kteří rozhodně nebudou zklamaní, když na stůl připravíte k zobání kromě uzeniny také sýrové pochoutky. Základem je talíř obložený mnoha druhy sýra s hroznovým vínem či mandarinkami uprostřed.

Pokud ale chcete opravdu zaujmout rodinu či hosty, můžete kromě obyčejného nakrájeného sýra připravit i další sýrové pochoutky. Oblíbené jsou například smažené sýrové koule. Udělat se dají na několik způsobů, jedno mají ale všechny společné: budou pravděpodobně první pochutinou, která ze stolů zmizí.

Mozzarellové kuličky

Úplným základem jsou kuličky z mozzarelly. Nepotřebujete na ně nic moc speciálního, stačí k tomu sýr, vajíčko a strouhanka. Mozzarella se dá už ve formě mini kuliček koupit. Ty potom jednoduše obalte ve vajíčku a strouhance a smažte dozlatova.

Obalené papričky plněné sýrem

V tomto případě vám nejlépe poslouží takzvané kozí rohy. Těm utrhněte stopku a dovnitř napěchujte váš oblíbený tavený sýr nebo strčte do papriky kousek sýra tvrdého. Pak rohy obalte stejně jako předtím mozzarellové kuličky.

Pokud si chcete udělat jídlo zdravější, můžete místo smažení v oleji použít také horkovzdušnou troubu, kde připravíte sýrové koule takzvaně nasucho. I pak by měly příjemně křupat. A i ve studené verzi se sýr bude po rozkousnutí kuličky krásně táhnout.

Chilli sýrové nugetky

Pokud někdo miluje ostrá jídla, zamiluje si chilli sýrové nugetky. Potřebovat budete jakýkoli tvrdý sýr, trochu sýru taveného a chilli. Vytvořte si nejprve těstíčko z taveného a nastrouhaného tvrdého sýra, ke kterému přidáte chilli podle chuti.

Z hmoty pak tvarujte kuličky a ty obalujte jako v předchozích případech. Na zjemnění chuti se v tomto případě hodí domácí jogurtový dip, někdo si ale naopak chilli ještě zesílí omáčkou s česnekem. Jedno je ale jisté, ať už připravíte sýrových kuliček jeden nebo více druhů, zmizí tahle oblíbená pochoutka ze stolu velmi rychle.

Zdroj: Easy Budget Recipe

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz