Zázvorová limonáda: ideální nápoj pro období chřipkových epidemií

Zdroj: Shutterstock

Zázvorová limonáda je velkým hitem. Zázvor je zdravý kořen, jenž mj. účinkuje v období chřipkových epidemií. Nápoj navíc umí v zimě zahřát a v létě osvěžit.

Původ zázvorové limonády

Zázvorová limonáda, které se nesprávně říká zázvorové pivo, se vyrábí především ze zázvoru, což asi nikoho nepřekvapí. Koření z oddenku zázvoru lékařského bylo hojně používáno už ve starověku. Od té doby nachází uplatnění prakticky neustále. Zázvorová limonáda je oblíbená především ve Velké Británii, ale velmi populární je i v dalších částech světa.

Kde si limonádu ze zázvoru pořídit?

Zázvorová limonáda nebyla ještě v 90. letech v České republice úplně běžně dostupné zboží, aktuálně je už ovšem vše jinak. Tento nápoj si lze pořídit v mnoha obchodech od různých výrobců. K dispozici přitom není pouze klasická limonáda, ale také varianty s příchutí. Oblíbená je přitom třeba zázvorová limonáda s chilli, která vás v průběhu chladných měsíců ještě více zahřeje.

Domácí zázvorová limonáda

Zázvorovou limonádu si můžete připravit i doma, protože se nejedná o nic složitého. Budete samozřejmě potřebovat jemně nastrouhaný kořen (ideálně čerstvého) zázvoru a vodu. Dalšími ingrediencemi jsou citrónová šťáva a mořská sůl. Nápoj osladíte třtinovým cukrem, ale vhodnější je použít agávový či javorový sirup. Uplatnění pak nacházejí i plátky citrónu a čerstvá máta.

Javorový sirup – výrazně zdravější sladidlo než cukr

Zdravý nápoj pro všechna roční období

Ačkoli se tento nápoj často nazývá zázvorové pivo, ve skutečnosti se jedná o slabší nealkoholický nápoj. Zázvor obsahuje gingerol, který zajistí, že vás nápoj v zimě zahřeje. Na druhou stranu vzhledem k výše zmíněným ingrediencím zároveň jde o letní osvěžující nápoj, a to zvláště v případě, přidáte-li do něj led. Toho byste ovšem neměli použít mnoho, aby nedošlo k teplotnímu šoku.

Zázvor: zatočí s chřipkou a nachlazením a pomůže i s mnoha dalšími neduhy

Zajímavosti o zázvorové limonádě

  • Zázvor má léčivé účinky. Účinkuje např. při chřipce a nachlazení a podporuje imunitu. Limonáda z tohoto kořene je tedy ideální nápoj pro období chřipkových epidemií.
  • Zázvor bývá doporučován i ženám, a to např. při silné menstruaci, případně při nevolnostech v těhotenství. V tomto období by se ovšem neměl používat ve větším množství.
  • Limonáda ze zázvoru bývá někdy skutečně řazena mezi piva. Opravdu se ale jedná o nealkoholický nápoj, takže během těhotenství není v přiměřeném množství nijak závadný.
  • K dochucení zázvorové limonády je možné použít i citrónovou trávu nebo včelí med, který patří mezi zdravá sladidla.
  • Zázvor při přípravě limonády napění, takže nápoj je šumivý. Pokud by vám ale množství bublinek nestačilo, použijte na místo obyčejné vody perlivou minerálku.

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz