Zápasům MMA předchází drastické hubnutí. Vy ho raději nezkoušejte

Zdroj: Shutterstock

Samotné zápasení tvoří jen část toho, co musejí zápasníci MMA pro vítězství, slávu a peníze podstoupit. Ačkoliv bojovníci odcházejí z klece zakrvácení a občas si odnesou i nějakou zlomeninu, pro tělo je náročnější spíše brutální hubnutí před zápasem.

Zápasníci MMA jsou rozdělení do váhových kategorií, aby soupeřili s bojovníky podobných postav a hmotností. Zároveň před každým zápasem probíhá vážení, které ověřuje, zda zápasníci splnili hmotnostní kritéria a nemusejí být přeřazeni.

Váhové drama se odehrávalo i před dlouho očekávanou odvetou Karlose Vémoly a Patrika Kincla, která proběhla v letošním květnu. „Včera mi zbývalo ještě 12 kilo. Děkuju všem, co věřili, že to dám,“ řekl Vémola podle iDNES.

Váhové limity nakonec splnili oba bojovníci. Přemýšlíte, jak se Karlosovi podařilo shodit 12 kilogramů za den? Lehké to opravdu nebylo.

Neztrácí tuky, ale vodu

Australský odborník na výživu Jordan Sullivan v příspěvku na instagramu vysvětlil, že ve skutečnosti bojovníci ztrácejí hmotnost vody ve svém těle. Dělají to tak, že vyřadí sacharidy a soli, protože ty obsahují velké množství vody a zadržují ji v těle. Tímto způsobem jsou zápasníci schopni za necelý týden snížit váhu až o 10 kilogramů.

Sullivan potvrdil, že tento druh snížení hmotnosti není trvalý a bojovníci jsou schopni se během 24 až 48 hodin znovu zavodnit. Kromě toho také uvedl, že takováto redukce váhy je určena pouze pro profesionály.

Nepijí, jenom se potí

Někteří zápasníci však sahají k ještě razantnějším krokům. Například pár dní před zápasem vůbec nepijí a snaží se co nejvíce vody vypotit. Tento způsob zvolil i partner Lucie Vondráčkové, MMA bojovník Zdeněk Polívka.

Nejprve se koupal v horké vodě a následně ležel zabalený v přikrývkách s jediným cílem – vypotit „přebytečnou“ vodu. Z nahrávky umístěné na facebooku Lucie Vondráčkové také vyplývá, že Polívka minimálně dva dny před soubojem s Němcem Hojatem Khajevandem nepřijímal tekutiny.

Ztráta vody vede k narušení pocení

Před tímto drastickým hubnutím varuje bývalý zápasník a současný výživový guru George Lockhart. Po vyřazení solí a sacharidů sice zpočátku zápasníci rychle zhubnou, ale to jen zbrzdí schopnost těla potit se, protože začne zadržovat vodu.

Když má tělo pocit, že ztratilo příliš mnoho vody, vylučuje hormony vazopresin a aldosteron. První z nich uzavírá tělesné póry, zatímco druhý se zabývá příjmem sodíku. Oba vedou k zadržování vody. Když zápasníci po zápase začnou opět pít, dojde k deaktivaci vazopresinu, což umožní tělu pokračovat v pocení.

Klíčem ke zdravému snižování hmotnosti je podle Lockharta udržování vyváženého příjmu vody i sodíku, píše Men’s Journal. Pro své klienty sestavuje jídelníček, který obsahuje velké množství sacharidů a bílkovin.

Zdravotní dopady

Z krátkodobého hlediska může drastické snížení hmotnosti poškodit výkonnost v zápase, ale ještě hůře může mít vliv i na prožívání a fighteři začnou být odtržení od reality.

Podle Association of Ringside Physicians nedávná zpráva ukázala, že 39 % bojovníků MMA nastupuje na soutěž v dehydratovaném stavu, uvádí Los Angeles Times.

Zdroj: Los Angeles Times, Men’s Journal, Facebook Lucie Vondráčkové, Instagram Jordana Sullivana, iDNES, InsideSport

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz