Dehydratace potravin: Proces, který šetří vaši peněženku a má mnoho zdravotních výhod

Susena_rajcata
Zdroj: HandmadePictures / Shutterstock.com

Pociťujete při pohledu na regály se sušenými potravinami nedůvěru? Tak si přečtěte následujcí článek. Dehydratace potravin vám totiž může ušetřit peníze a snížit množství odpadu

Dle serveru Popular Science téměř 32 % nakoupených potravin v amerických domácnostech skončí v odpadu, což odpovídá přibližně 240 miliardám vyhozených dolarů.

V České republice se dle průzkumů vyhodí průměrně 57 kg jídla na jednu osobu, což činí 605 500 tun vyhozeného jídla.

Jídlo čerstvé i 10 let? Díky dehydrataci ano

Právě tomuto negativnímu trendu se dá zábranit dehydratací potravin neboli sušením.

Nejedná se o žádnou novinku. Již domorodí lidé v předkoloniální Severní Americe vytvořili sušené jídlo zvané pemmican a kultury po celém světě používají podobné techniky po generace.

Odstranění vlhkosti z jídla prodlužuje jeho trvanlivost, usnadňuje přepravu, a to vše při zanechání jeho nutriční hodnoty.

Navíc tím podpoříte i ekologii. Rozpadající se potraviny na skládkách generují značné množství metanu, silného skleníkového plynu, a změna klimatu je jedním z největších rizik pro zemědělství.

Česká společnost Freeze Dry Company dokonce umí sušit potraviny při tak nízkých teplotách, že vydrží až 10 let.

„Jsme schopni uchovat výrobek při pokojové teplotě po dobu více jak deset let bez toho, aniž by ztratil kvalitu,“ uvedl Rudolf Kalovský, který stál za vznikem těchto produktů dodáváných Armádě ČR.

Potenciální zdravotní přínosy

Výzkumy naznačují, že dehydrované potraviny mohou mít další výhody.

Sušené ovoce a zelenina by například mohly mít dle některých výzkumů vliv na snižování rizika některých druhů rakoviny, včetně slinivky břišní, žaludku, močového měchýře a prostaty.

Vědci se domnívají, že proces sušení aktivuje v potravinách chemikálie, které pomáhají předcházet poškození buněk spojenému s rakovinou.

Studie dále ukazují, že dehydratace zvyšuje obsah vlákniny v ovoci a zelenině, a tedy dochází ke zlepšení trávení.

Protože proces dehydratace koncentruje obsah kalorií a cukru, mohou sušené potraviny nabídnout účinnější energetickou podporu než jiné svačiny.

Výzkumy také ukazují, že živiny v dehydrovaných potravinách jsou snadněji vstřebávány naším tělem, což vám pomáhá cítit se déle energičtí.

Všechno má svá ale

Je třeba zmínit i potenciální negativní rizika konzumace dehydrovaných potravin. Protože velikosti porcí jsou po dehydrataci mnohem menší, můžete se snadněji přejíst.

Dehydrované potraviny mají vyšší obsah kalorií na hmotnost a mohou mít vysoký obsah sodíku a cukrů, v závislosti na potravině.

Při nadměrné konzumaci mohou tyto živiny způsobit přibírání na váze a zvýšit riziko obezity, srdečních problémů a cukrovky.

Zatímco většina živin zůstává po dehydrataci nezměněna, vitamíny A a C mohou být sníženy nebo zničeny. V závislosti na použité metodě může dehydratace také snížit B vitamíny a některé minerály.

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že 20 až 30 % denního příjmu tekutin tvoří právě jídlo. Při dehydrataci však potraviny této složky zbavíte a je třeba ji doplnit jinde.

Zdroj: Popular Science, Přírodovědci, WebMD, Seznam zprávy

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz