Zajímavosti o kávě: Beethoven měl spočítaný přesný počet zrníček na jeden šálek

Zdroj: Shutterstock

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Většina z nás si bez kávy neumí představit začátek nového dne. Někdo vypije přes den dva šálky kávy a jiný třeba sedm. Pijeme ji s mlékem i bez mléka, někdo sladí a jiný zase ne.

Pijete kávu? Určitě i vy máte svůj oblíbený druh i zažitý rituál. Co ale o kávě víte? Ačkoli ji pije většina z nás, například o jejím původu toho moc nevíme. Není to škoda?

Káva se dělí na dva typy

Kávu můžeme rozdělit na dva hlavní typy: jedním z nich je Arabica a druhým Robusta. Robusta je méně oblíbená, obsahuje více kofeinu a také je více hořká.

Kdo objevil kávu?

Schválně, jestli víte, kdo ve skutečnosti objevil kávu. „Říkalo se, že kávu objevil pastevec koz v Etiopii v 16. století,“ píše agiboo.com.

Ten uviděl své kozy jíst kávové bobule. Poté pozoroval změnu v jejich chování – získaly velké množství energie a v noci nespaly.

Pastevec se o své poznatky podělil s místními mnichy. Poté, co si vyrobili vlastní nápoj z kávových zrn, uvědomili si, že mohou zůstat vzhůru celou noc a modlit se

Káva je ovoce

Kávová zrna rostou na keři. Jsou to vlastně pecky z bobule, což z nich dělá ovoce. Napadlo by vás, že je káva vlastně ovoce?

Kolik stojí nejdražší káva na světě?

Kopi Luwak je nejdražší káva na světě. Pochází z Indonésie a vyrábí se z kávových zrn natrávených asijskou cibetkou. Jinými slovy, pochází z kočičího lejna. Kilo této kávy se pak prodává klidně za 27 000 Kč.

Můžete se kávou předávkovat?

Kolik kávy za den vypijete? Možná stihnete i šest šálků a více a vaše okolí už vám často vyčítá, že to s tím pitím kávy přeháníte.

Lze se kávou předávkovat? Tady asi není třeba se obávat. „Museli byste vypít asi 30 šálků ve velmi krátké době, abyste se přiblížili smrtelné dávce kofeinu,“ vysvětluje goodhousekeeping.com.

Kde se vypije nejvíce kávy?

Káva se pije prakticky po celém světě. Nejvíce jí ale vypijí ve Finsku. Podle Mezinárodní organizace pro kávu spotřebuje průměrný dospělý Fin každý rok 27,5 kg kávy.

Jak pil kávu Beethoven?

Věděli jste, že i Beethoven miloval kávu? Miloval ji natolik, že pokaždé, než si šel kávu připravit, napočítal přesně 60 zrníček na jeden šálek.

Smetana prodlouží teplotu kávy

Vaše káva zůstane déle teplá v případě, kdy do ní přidáte smetanu. Pokud si do kávy přidáváte mléko, snižujete účinky kofeinu klidně až o polovinu.

Zdroj: agiboo.com, goodhousekeeping.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz