Apple Pie: Ikonický americký koláč ve skutečnosti z Ameriky nepochází. Hvězda slavných filmů má hluboké historické kořeny

Zdroj: Shutterstock

Apple Pie neboli hezky česky jablečný koláč si drtivá většina lidí spojuje s Amerikou. Mohli jsme ho vidět v mnoha amerických filmech a je pravda, že se tam i běžně konzumuje. Koláč mající kulatou podobu a typickou mřížku v mnoha lidech vyvolává chutě.

Kdo by odolal dobrotě, ve které kontrastuje sladké těsto s kyselostí jablek? Málokdo. Co ale možná netušíte, je fakt, že ačkoli si tento koláč spojujeme s Amerikou, jeho původ je úplně někde jinde. Hádejte kde.

Typický americký moučník

Apple Pie je pravděpodobně nejikoničtější jídlo v zemi. Tradičně se objevuje na grilování čtvrtého července a na svátcích díkůvzdání po celé generace.

Ale přestože se jedná o symbol vlastenectví, který se pojídá na oslavu všeho od čtvrtého července po Den díkuvzdání, původ jablečného koláče ve skutečnosti není tak americký.

Odkud pochází jablečný koláč?

Teď vám určitě šrotuje v hlavě, odkud tedy americký jablečný koláč vlastně pochází. Uhádli byste, že jeho místem původu je ve skutečnosti Anglie?

Další zajímavostí je, že jabloně nebyly v původní Severní Americe až do chvíle, kdy sem přišli Evropané. „Na kontinentu rostla pouze krabí jablka,“ vysvětluje food52.com. Tato jablka byla scvrklá, kyselá a jen stěží k jídlu, natož pak k pečení.

Historie jablečného koláče sahá až do roku 1390. Traduje se, že vznikl z kulinářských vlivů Francie, Nizozemska a Osmanské říše.

Kdy se koláč objevil v Americe?

„Jablečný koláč přinesli do kolonií evropští osadníci,“ píše southernliving.com. První americká kuchařka, American Cookery od Amelie Simmons, vydaná v roce 1796 obsahovala hned dva recepty na Apple Pie.

Možná vás překvapí, že i mnoho dalších ingrediencí nezbytných pro jablečný koláč také pochází zpoza hranic Ameriky.

Pšenice pochází z Blízkého východu, zatímco cukrářské tuky jako sádlo a máslo se objevily, když Kryštof Kolumbus přivezl do Nového světa domestikovaná prasata a dobytek.

Koření jako skořice a muškátový oříšek mezitím pochází ze vzdálených zemí, jako je Srí Lanka a Indonésie.

Proč se spojuje právě s Amerikou?

Většina lidí si Apple Pie spojuje s Amerikou, ale vlastně ani netuší, proč vlastně. Není to proto, že jej vídáme ve filmech a že se tam tradičně objevuje snad při každé slavnostní příležitosti.

Jablečný koláč ve skutečnosti ztělesňuje způsob, jakým se kultury a tradice z celého světa mísily, přetvářely a zakořeňovaly do struktury této země.

Zdroj: food52.com, southernliving.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz