S nevolností můžete bojovat pomocí čaje i potravin ze spíže

Zdroj: Shutterstock

Už vám někdy bylo špatně? Pocit na zvracení důvěrně známe asi všichni. Nevolnost přitom může vyvolat vícero faktorů – nemoc, podrážděný žaludek, nadmíra alkoholu nebo také těhotenství. Jistě se shodneme na tom, že když je člověku na zvracení, není to nic příjemného.

Ba spíše naopak. Pocity, kdy nevíte, jestli obsah vašeho žaludku zůstane tam, kde zůstat má, nebo se podívá na světlo světa, nás dokážou vyřadit z běžného provozu. Co vám od nevolnosti může ulevit?

Zázvor

Zázvor je velmi často doporučován (nejen těhotným ženám) na nevolnost, ať už v podobě bonbonů nebo speciálních zázvorových lízátek.

„Zázvor je účinný lék na nevolnost,“ říká Daniel Devine – interní lékař pro web insider.com. Je to proto, že zázvor má protizánětlivé vlastnosti, které mohou podporovat trávení.

Také se předpokládá, že jeho sloučeniny urychlují proces přesunu obsahu žaludku do tenkého střeva, což může snížit příznaky nevolnosti.

Máta

Máta peprná byla dlouho považována za tradiční lék na nevolnost. Hlavní složka máty peprné, mentol, uvolňuje žaludek, což může zmírnit křeče a nevolnost.

Můžete si z ní připravit čaj. Nejlépe uděláte, když pro přípravu čaje použijete čerstvé lístky bylinky, použít ale můžete i sypanou mátu.

Fenykl

Fenykl je aromatická bylinka, která se už dlouho používá jako přírodní lék na širokou škálu onemocnění, včetně bolesti žaludku, průjmu a zácpy.

Heřmánek

„Heřmánkový čaj je oblíbený pro jeho výraznou chuť a zdraví prospěšné vlastnosti,“ píše healthline.com.

V tradiční medicíně se heřmánek používá k uvolnění trávicích svalů a léčbě stavů, jako je nevolnost, zvracení, plynatost a poruchy trávení.

Lékořice

Lékořice je bylina s výraznou hořkosladkou chutí. Kromě toho, že se přidává do bonbónů, žvýkaček a nápojů, je již dlouho používána v tradiční medicíně k léčbě zažívacích potíží.

Nevýrazné potraviny

Od nevolnosti vám mohou ulevit také chuťově nepříliš výrazné druhy potravin. Sem můžeme zařadit například suché piškoty, což je u pocitů na zvracení taková klasika.

Dát si můžete také suchý chleba nebo rohlík, suchou rýži nebo jablečné pyré, které běžně kupujeme malým dětem.

Nic nezkazíte, když si dopřejete banán, kuřecí vývar nebo slané sušenky. To všechno jsou potraviny, které by vám neměly již tak dost podrážděný žaludek obrátit naruby.

Zdroj: insider.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz