Korejské způsoby stravování: Základem je úcta ke starším a sdílení jídla. Dejte si pozor, aby vám na talíři nic nezůstalo

Zdroj: Shutterstock

Každá kultura na světě má svou etiketu stolování, která ztělesňuje hodnoty, tradice a zdvořilost jejích lidí. Vštěpuje se dětem už od útlého věku, aby pro ně bylo dodržování etikety naprostou samozřejmostí. U nás tomu není jinak.

Ani Korejci nejsou, pokud jde o určité zvyky a tradice u stolu, žádnou výjimkou. Ba naopak jsou známí tím, že si zakládají na dobrém vystupování a harmonie panující během jídla je pro ně skutečným požitkem.

Projev úcty k jídlu

Než se Korejci pustí do jídla – a je úplně jedno, jestli doma nebo třeba někde v restauraci – projeví jídlu před sebou úctu.

Je zde zvykem říci „Jal-mukkes-seub-nida“, což v překladu znamená „toto jídlo si vychutnám“ a jde o zdvořilý projev uznání za jídlo, které jste dostali, nebo hostiteli, který ho připravil.

Jíst začínají starší

Úcta ke starším se projevuje na mnoha místech na světě a je tomu tak i v Koreji. „Úcta ke starším je základní hodnotou v korejské kultuře,“ zmiňuje asianinspirations.com.

Proto je zde samozřejmostí, že jako první pozvedne hůlky k jídlu nejstarší osoba sedící u stolu. Jakmile nejstarší člověk začne jíst, mohou se do jídla pustit i ostatní.

Rozdělit se s ostatními

Korejská jídla jsou vesměs taková, že se dají tzv. sdílet. Často se na stole objevuje několik mís a talířů s různými pokrmy, ze kterých si strávníci vybírají.

Nepsaným pravidlem je nehromadit a neškudlit si jídlo jen pro sebe. Na talíř byste si tak vždy měli nabrat jen to, co skutečně sníte a nechat i ostatním.

Jíst stejným tempem

Korejská jídelní etiketa velí, že byste se měli snažit jíst stejným tempem jako lidé kolem vás. Je zde považováno za neslušné, když jídlo budete doslova hltat.

Pokud budete pozváni na večeři a budete jíst rychleji než hostitel, pak tím možná nechtěně dáte najevo, že už chcete, aby večeře skončila a vy jste mohli odejít domů.

Ale pozor i na pravý opak: „Pokud jíte příliš pomalu, váš hostitel si může myslet, že vám jídlo nechutná,“ vysvětluje 90daykorean.com.

Dokončení jídla

Jakmile dojíte, měli byste se ujistit, že vám na talíři nic nezůstalo. To se pojí k výše zmíněnému pravidlu, abyste si na talíři nandávali jen tolik jídla, kolik sníte.

Nechávat nedojedené jídlo na talíři, zvláště pokud jste pozváni na večeři, je projevem neúcty nebo náznakem toho, že vám jídlo nechutnalo.

Jídlo je v Koreji zakončeno podobně, jako je zahájeno. Po jídle se pronáší větička „Jal-muhguhs-seub-nida“, což znamená „Dobře jsem se najedl“.

Zdroj: asianinspirations.com, 90daykorean.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz