Vyrobte si domácí ústní vodu. Suroviny s protizánětlivými účinky najdete i ve své kuchyni

Zdroj: Shutterstock

Už jako malé děti jsme byli vedeni k tomu, abychom se starali i svůj chrup. Čištění zubů dvakrát denně se tak stává samozřejmostí – alespoň pro většinu z nás. Zatímco jako děti si vystačíme s kartáčkem a zubní pastou, čím jsme starší, přidáváme na arzenálu čisticích pomůcek.

Pro mnoho z nás proto není neobvyklé, že po čištění zubů použijeme ještě ústní vodu. Dneska si můžete vybírat z pestré nabídky, kterou nabízí drogerie, lékárny i běžné supermarkety. Ústní vodu si můžete koupit, ale také vyrobit. Suroviny najdete u vás doma v kuchyni.

Šalvěj a sůl

Hledáte-li suroviny, které prospívají ústní dutině, je šalvěj horkým kandidátem. „Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti,“ doplňuje bayleedental.com.

Použijte šest lístků šalvěje. Jednu lžičku soli rozpusťte ve 250 ml vroucí vody. Jakmile se sůl rozpustí, vodu nalijte na lístky šalvěje. Používejte denně po čištění zubů.

Sůl a jedlá soda

Tato ústní voda je také skvělá pro ty, kteří chtějí přirozeně léčit a vyléčit virové respirační problémy – nachlazení nebo třeba chřipku.

Smíchejte půl lžičky jedlé sody, půl lžičky soli a jeden hrníček vody. Používejte po čištění zubů, pořádně vodou pusu vypláchněte.

Citronová šťáva a voda

Citron je vysoce antibakteriální, takže je skvělou přísadou do domácí ústní vody, která vás navíc vyjde jen na pár kaček.

Ve sklenici teplé vody rozmíchejte šťávu z jednoho citronu, vodu následně použijte pro vypláchnutí úst po vyčištění zubů.

Aloe vera a voda

„Ústní voda z aloe vera pomáhá snižovat krvácení dásní a množství plaku,“ píše timesofindia.indiatimes.com. Vyrobíte ji tak, že smícháte půl hrníčku vody se šťávou z aloe vera.

Proč používat ústní vodu?

Ačkoli je použití ústní vody pro mnoho lidí samozřejmostí a nedílnou součástí čisticího rituálu, najdou se mezi námi tací, kteří ani netuší, proč by vlastně měli ústní vodu používat.

Úkolem ústní vody je napomoci k ochraně před vznikem zubního plaku a zubního kazu. Zároveň napomáhá působit preventivně proti vzniku nepříjemného zánětu dásní.

Děti by měly ústní vodu používat až ve věku 5-6 let, kdy již zvládnou samy vyplivovat a nestane se, že by ústní vodu spolkly.

S ústní vodou byste si měli ústa proplachovat po každém čištění zubů a to vždy alespoň 30 vteřin. Po použití ústní vody byste si již neměli ústa vyplachovat vodou.

Zdroj: bayleedental.com, timesofindia.indiatimes.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz