Vladimir Putin má strach z otravy. Jeho ochutnavači jídel jsou připraveni riskovat své vlastní životy

Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock

Mnozí monarchové v průběhu historie zaměstnávali ochutnavače jídel, aby se ujistili, že nesní něco otráveného. Někteří si kvůli své opatrnosti nechávají jídlo ochutnávat i dnes.

Najímání člověka, který by ochutnával jídla před jejich podáváním, sahá až do středověku. Velký rozmach byl během období renesance. Například král Ludvík XIV. z Francie se tolik obával, že ho chtějí otrávit jeho sokové, že jeho jídla ochutnávalo 324 lidí.

Tato praxe se přenesla do moderní doby a profesionální ochutnavače potravin zaměstnávají nejen vládci, ale třeba i státní úředníci.

Vlastního ochutnavače má například anglická královna Alžběta II. Také bývalý americký prezident Barrack Obama si nechal své jídlo během návštěvy Francie ochutnávat.

Smrtící jedy mohou působit během pár minut, hodin či dní, proto hodnostáři a panovníci služeb degustátorů potravin příliš nevyužívají. Jednoduše se jim nechce čekat tak dlouho, aby zjistili, zda se účinky jedu projeví.

Paranoidní ruský prezident

Existuje však jeden prezident, u kterého nemají ochutnávači o práci nouzi. Ruský prezident Vladimir Putin má údajně doprovod degustátorů připravených riskovat své životy kvůli pozměněným jídlům.

Putin si testery potravin najal v roce 2018 v důsledku obav, že by mohl být otráven poté, co bývalý ruský špion Sergej Skripal záhadně dostal škodlivou nervově paralytickou látku.

Ruský prezident má s používáním jedů své zkušenosti. Existují tvrzení, že se vrazi pod jeho vedením pokusili zabít politické oponenty pomocí jedu. Dává proto smysl, že vůdce, který používá otravu jako svou strategii, by se mohl obávat stejné taktiky použité proti němu.

Odhalení o Putinovi přišlo od Gillese Bragarda, zakladatele elitní skupiny kuchařů, kteří vaří pro nejmocnější muže a ženy světa. Dle něj nechává každé jídlo zkontrolovat lékařsky kvalifikovaným profesionálním vzorkovatelem spolu s šéfkuchařem, který se ujistí, že je zcela bezpečné k jídlu.

Obezřetný vždy a všude

Mimo to, že zaměstnává ochutnávače jídel, si Putin nechává připravovat pokrmy vždy od vlastního šéfkuchaře. Hlava státu si také na cesty pro větší opatrnost bere s sebou vlastní koření a jídelní náčiní.

Aby zajistil svou bezpečnost, zůstává opatrný všude, kam přijde. Při rozhovorech s personálem jej umísťuje na opačný konec stolu, aby udržoval bezpečnou vzdálenost. Také má hlídkové oblasti, a když cestuje, nechává kolem sebe rušit signály mobilních telefonů.

Ochutnavači dohlížejí na každodenní přípravu jídla. Někdy bývá toto zaměstnání obtížné v závislosti na jeho stravě. Rád si dopřává syrová křepelčí vejce či zapíjí snídani koktejlem šťávy z červené řepy a křenu. Dle vlastních slov Putin nemá na jídlo moc času, ale má rád zeleninu a saláty, tvaroh, ryby a jehněčí maso.

Prezident má z toho, že by ho někdo mohl zavraždit, stále větší obavy. Ty ještě zesílily po invazi do jiné země, jelikož se na něj v souvislosti s ukrajinským konfliktem soustředí pozornost celého světa.

Zdroj: mashed.com, dailymail.co.uk, mirror.co.uk
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz