Vitamín D je podstatný pro zdraví kostí i dobrou náladu

Vitamín D je specifickou látkou, neboť člověk jej primárně nezískává z potravy. Na jeho dostatečný příjem bychom si ovšem měli dát pozor, protože je důležitý pro naše zdraví.

Kde se vitamín D nachází?

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a dělí se na vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Pro lidské zdraví je přitom nezbytný. Mezi vitamíny ovšem zaujímá specifické místo, neboť jej člověk nezískává ani tak ze stravy jako ze slunce. V těle totiž dochází k jeho syntéze, pokud je pokožka vystavena ultrafialovému záření. Stačí přitom, když mu kůži vystavíte párkrát týdně zhruba na 10 minut a nevadí ani to, když je zataženo.

Ačkoli je sluneční svit nejlepším zdrojem vitamínu D, obsahují jej i některé potraviny, i když v menším množství. Vyskytuje se např. v rybím tuku a v tomto ohledu je perfektní losos (ovšem chycený ve volné přírodě, vypěstovaný na rybí farmě obsahuje méně vitamínu D). Obsahují jej ovšem i sledi, sardinky, ústřice a krevety. Mimo mořské živočichy se nachází rovněž ve vaječných žloutcích, ale třeba také v houbách.

Proč je vitamín D důležitý?

Vitamín D je podstatný pro uchování silných a zdravých kostí a pro správné fungování imunitního systému. Sluneční paprsky totiž pozitivně ovlivňují endokrinní systém, takže dochází k produkci hormonů. Podněcují přitom i produkci serotoninu, tedy tzv. „hormonu štěstí“. Pokud vás trápí špatná nálada, anebo dokonce deprese, měli byste trávit co nejvíce času na venku. Na druhou stranu příliš dlouhý pobyt na přímém slunci je s tenčící se ozónovou vrstvou nebezpečný.

Nedostatek a přebytek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D se projevuje především změknutím kostí, neboť se podílí na resorpci vápníku a fosfátu ze střeva a na jejich optimální hladině v krvi. Dostatek vitamínu D by proto měly mít především těhotné ženy. Dětem totiž hrozí rachitida (křivice) a v dospělosti se může objevit osteoporóza neboli řídnutí kostí.

Na druhou stranu může dojít i k předávkování vitamínem D a důsledkem je hyperkalcémie (vysoká hladina vápníku, což může být život ohrožující stav). S vitamínem D byste proto měli užívat i vitamín K2, který pomáhá přenášet vápník z krve do kostí, a ten se proto nehromadí v cévách. Vitamín K2 se přitom nachází v živočišných a méně v rostlinných tucích.  

Přidat na Seznam.cz