Losos obecný je možná nejzdravější rybou vůbec

Losos jako velmi zdravá ryba
Losos

Losos u nás v posledních desetiletích zaznamenal velký „boom“. V oblíbenosti dokonce v českých kuchyních překonal i tradičního kapra. Jeho maso je totiž nejen výborné, ale také velmi zdravé!

Výskyt lososa obecného

Losos obecný (Salmo salar) bývá nazýván také losos atlantský, což vymezuje oblast jeho výskytu. Tato dravá ryba z čeledi lososovitých, která může dosahovat délky až jednoho metru (někdy i více), se vyskytuje ve vodách Atlantského oceánu. Ačkoli žije většinu života ve slané vodě, v dospělosti migruje proti proudu řek do vnitrozemí kontinentů (především Evropy a Severní Ameriky), aby se v řekách, kde se narodil, rozmnožoval. Dříve se dokonce vyskytoval i na našem území, to už dnes ovšem platí pouze výjimečně.

Kde lososa ochutnat?

Lososa a další mořské speciality nabízejí jak běžné restaurace, tak speciální rybí restaurace, ve kterých můžete ochutnat pestrou škálu plodů moře. Takové podniky dnes přitom můžete navštívit takřka v každém větším městě v České republice. Lososí filety či steaky si je navíc aktuálně možné jednoduše pořídit domů. Nabízejí je obchodní řetězce , ale také obchody specializující se na rybí suroviny. Lososa si proto můžete připravit i v kuchyni.

Pokrmy z lososa obecného

Maso z lososa není třeba dlouho upravovat a navíc jej lze připravit na mnoho způsobů. Velmi oblíbený je např. losos pečený a uzený a navíc se jedná o vynikající maso na gril. Nemusíte jej ovšem ani tepelně upravovat, protože výborné je i syrové v sushi. Losos se často dochucuje za pomoci citrónové či limetkové šťávy, jež se k němu perfektně hodí. Jde také o skvělou ingredienci do zeleninových salátů, která je zároveň vhodná do omáček (především krémových) i rybích polévek.

Losos obecný je velmi zdravý

Rybí maso je sice stejně jako zvěřina zakyselující, nicméně většina ostatních druhů masa zakyselují organismus mnohem více. Losos navíc obsahuje mnoho účinných látek – především omega-3 mastné kyseliny, vitamín B a vitamín D, který je jinak v potravě vzácný a jeho hlavním zdrojem jsou sluneční paprsky. Losos obecný má mj. kladný vliv na kardiovaskulární i nervovou soustavu. Navíc se jedná o velmi dietní maso, takže není divu, že bývá někdy označován za nejzdravější rybu vůbec!

Zajímavosti o lososu obecném

  • Jak už jsme zmínili, lososi se vždy vracejí do místa rodiště. Je fascinující, že se dokážou zorientovat na vzdálenost tisíců km. Panuje názor, že si lososi zapamatují složení řeky a na základě toho jsou schopni najít správnou cestu.
  • Tato schopnost fascinovala člověka od nepaměti. Obdiv si přitom zasluhuje nejen dlouhá cesta na trdliště, ale také schopnost překonat takřka všechny překážky.
  • Lososi se v ČR dříve nevyskytovali nijak výjimečně, nicméně byli na našem území prakticky úplně vyhubeni. Nemůže za to ovšem rybolov, ale přehrazování řek a jejich znečištění.
  • V současné době se u nás lososi opět vzácně vyskytují. Jedná se nicméně téměř výhradně o oblast severních Čech.

Maso z lososa nepatří úplně k nejlevnějším. Obecně jsou dražší divocí lososi, na rozdíl od ryb chovných, na druhou stranu mají volně žijící zvířata lepší nutriční vlastnosti.

Přidat na Seznam.cz