Velikonoční beránek: tradiční dobrota, kterou si lze připravit netradičně

Velikonoční beránek (zdroj: Samphotostock.cz)

Velikonoční beránek je jednou z tradic, které jsou s tímto jarním svátkem nedílně spojeny. V současné době si ho navíc můžete připravit originálně.

Tradice velikonočního beránka

Oběť beránka se dříve dělala k připomenutí vyvedení Židů z Egypta. Tento sudokopytník se přitom pekl na rožni. V křesťanské tradici je beránek symbol nevinnosti a čistoty. Říká se, že když Ježíš umíral na kříži, v jeruzalémském chrámu se právě z výše zmíněného důvodu zabíjeli beránci. Postupem času se ovšem na místo živých beranů začal používat pokrm pečený z těsta.

Kde velikonočního beránka ochutnat?

Velikonoční beránka si samozřejmě můžete připravit doma, přičemž použít můžete různé receptury (viz níže). V obchodech si je přitom možné pořídit formy na beránka, které dají této velikonoční dobrotě požadovaný tvar. A pokud se vám velikonoční svátky trávit v kuchyni za žádnou cenu nechce, můžete si zakoupit již hotového beránka.

Velikonoční beránek typický i netypický

Velikonoční beránek se obvykle připravuje z vajec, másla, cukru, mouky, mléka, prášku do pečiva a často také z citronově šťávy. Existuje ale mnoho dalších alternativ. Použít můžete např. banány, které mu dodají chuť, případně tvaroh a připravit si tvarohového beránka. Pokud si navíc na sladké nepotrpíte, lze si udělat i slanou variantu, neboť si jej lze vytvořit z velikonoční nádivky.

Beránek z hlediska zdraví

Samozřejmě že velikonočního beránka nelze považovat za hit zdravého jídelníčku. Záleží ovšem částečně na tom, jaké ingredience použijete. Vždy bude lepší, pokud sáhnete po kvalitním másle, třtinovém cukru nebo rostlinném mléku. Zdravější potom bude i banánová varianta a vůbec nic nezkazíte, rozhodnete-li se použít i další druhy ovoce. Můžete tedy zároveň experimentovat s chutí.

Zajímavosti o velikonočním beránku

  • Jedna z variant toho, proč se přešlo k beránku z těsta na místo živého zvířete, říká, že k vlastní oběti už došlo ukřižováním Ježíše Nazaretského.
  • Existují ovšem i další vysvětlení. Tento přechod mohl mít spojitost s nedostatkem skopového masa, takže živý beránek byl nahrazen pokrmem z těsta.
  • Postupem času (minimálně na našem území) už byl velikonoční beránek spíše spojován s oslavou jara, neboť v této době se malá jehňátka pasou na „probouzejících se“ stráních.
  • Během Velikonoc byly (a stále jsou) populární i další dobroty, protože přicházejí po dlouhém půstu, který trval od Popeleční středy do Bílé soboty.
  • Velikonoční beránek se po upečení posype vanilkovým cukrem či polije polevou. Dříve se do něj rovněž zapichoval praporec, jenž ho ztotožňoval právě se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista.
Přidat na Seznam.cz