Veganská štědrovečerní večeře: Bramborového salátu se vzdávat nemusíte a rybu nahraďte tofu

Zdroj: Shutterstock

Máte v rodině někoho, kdo jí pouze čistě přírodní stravu? Na Vánoce se možná kvůli jednomu členovi rodiny nechcete omezovat, a proto přemýšlíte, jak to vymyslet se štědrovečerní večeří. Je to přitom úplně jednoduché.

Bramborový salát se dá udělat i ve veganské verzi. V podstatě ani nepoznáte rozdíl, chuťově je velmi podobný tomu klasickému, dokonce je o něco lehčí a zdravější. A co se týče kapra, dát si ho můžete, jenom nezapomeňte zvlášť připravit také porci jídla veganského.

Čím nahradit kapra?

Pokud letos připravujete veganskou štědrovečerní večeři, nejvíc vám nejspíš vrtá hlavou, čím nahradit maso. Vegetarián by si dal alespoň obalený sýr, ale vegani se vyhýbají všem živočišným produktům.

Ve větších obchodech se dnes už dají koupit řízečky ze sójového masa, které na talíři dobře vypadají a pochutnají si na nich právě i vegani. Daleko oblíbenější je ale tofu.

Jiří Stabla, majitel sítě konopných lékáren, na webu Apetit doporučuje tofu osmažit a obalit ho do mořské řasy. Tím získá jídlo velmi netradiční chuť, která se k bramborovému salátu překvapivě hodí.

Veganský bramborový salát

Na přípravu tohoto pokrmu budete potřebovat kilogram brambor, 400 gramů mrkve, 200 gramů hrášku, 100 gramů petržele, 4 kyselé okurky, cibuli, 400 gramů veganské majonézy, 4 lžíce hořčice, sůl a pepř.

Salát připravujete prakticky stejně jako jindy. Zeleninu uvaříte a pokrájíte na kostičky, přidáte zbytek surovin. Místo jogurtu a tatarky použijete majonézu veganskou, vynecháte vajíčko a salám.

Takzvanou sojanézu připravíte ze 100 mililitrů sójového mléka, 200 mililitrů slunečnicového oleje, šťávy z citronu, lžíce hořčice, soli a pepře.

Do vyšší nádoby dejte mléko s citronem a zamíchejte směs ponorným mixérem. Potom přilévejte pomalu olej a mixujte, dokud vám nevznikne hustá konzistence. Do směsi nakonec zamíchejte hořčici, sůl a pepř. A veganská majonéza je připravená k použití.

Zdroj: Apetit, Happymag, Vegmania, Pro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz