Trápí vás průjem? Myslete na dostatečnou hydrataci i správnou skladbu jídelníčku

Zdroj: Shutterstock

Příliš se o tom nemluví, ale zažil to asi úplně každý. Bolesti břicha spojené s průjmem rozhodně nejsou nic příjemného. Všichni to moc dobře víme, nechlubíme se tím a jen tiše trpíme.

Někdy to celé trvá den nebo dva, jindy nás průjem může potrápit i o něco déle. Víte, co byste během tohoto nepříjemného období měli jíst, a co naopak z jídelníčku vyřadit?

Jídlo je to poslední, na co máte chuť

Pokud máte průjem, pak je jídlo asi ta poslední věc, na kterou máte pomyšlení. Zvláště v případě, kdy se k průjmu přidá ještě nevolnost, či dokonce zvracení.

Během průjmu je ale potřeba myslet nejen na dostatečnou hydrataci (pitný režim proto určitě není věc, kterou byste měli podceňovat), ale také na správnou skladbu jídelníčku.

Jsou jídla, která mohou podrážděný žaludek ještě více potrápit a na zlepšení průjmu rozhodně nepřidají. Co byste tedy měli jíst, a co naopak ne?

Jaká jídla pomohou během průjmu?

Nejdříve se zaměřme na potraviny, které si můžete během toho, co vás bude sužovat nepříjemný průjem, dopřát, a jež je vhodné zařadit do jídelníčku.

Jako první zmíníme potraviny mající nízký obsah vlákniny. „Dieta s nízkým obsahem vlákniny usnadňuje trávení a snižuje frekvenci stolice,“ píše insider.com.

Doporučit proto lze například vařenou rýži, nudle nebo oves – zvláště v případě, kdy máte vodnatou stolici.

Vařená zelenina a libové maso

Syrová zelenina může být hůře stravitelná a může způsobit nepříjemné pocity v podobě plynatosti a nadýmání. Proto dejte přednost zelenině ve vařené podobě.

I libové maso je během průjmu vhodná volba. Nejlépe uděláte, když to během jeho přípravy nebudete přehánět s kořením.

Další vhodné potraviny

Vyhýbat se nemusíte suchým potravinám, jako jsou třeba piškoty nebo různé krekry. Během průjmu je dokonce bezpečné konzumovat i vařená vejce, byť se jim většina lidí podvědomě vyhýbá. Není to však třeba.

Čemu se naopak vyvarovat?

A nyní z toho druhého soudku. Zde jsou potraviny, kterých se raději na pár dní vzdejte a dopřejte si je až tehdy, když budete po zdravotní stránce fit.

Určitě nikoho nepřekvapí, že na tento seznam patří mléčné výrobky. Mléko, jogurty, tvarohy a další mléčné produkty proto na chvíli omezte, raději úplně vyřaďte.

Podle healthline.com je rozumné vyvarovat se také mastným jídlům. Cokoli smaženého, z čeho olej kouká už od prvního pohledu, by pro vás mělo být při průjmu pasé.

Zdroj: insider.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz