Středomořská dieta: Dopřejte si skleničku i sladkosti a zhubněte. Má to ale jeden háček

Zdroj: Shutterstock

Středomořská dieta je jednoduchý dietní plán, díky kterému se vám podaří nejen zhubnout, ale především udržet své tělo v kondici a dopřát mu veškeré vitamíny a látky, které potřebuje. Neexistuje žádný jednotný návod na to, co přesně jíst, máme pro vás ale několik rad, díky kterým svůj jídelníček vylepšíte.

Že jsou některá jídla zdravá, a jiná naopak ne, to ví každé malé dítě. Jenže většina z nás udržuje v hlavě myšlenku toho, že jíst pravidelně zdravé jogurty a zcela se vyhýbat tučným a sladkým jídlům je v pořádku.

To není tak úplně pravda. I v nezdravých pokrmech si naše tělo dokáže najít něco, co mu dodá energii a látky, bez kterých se neobejde. Naopak všeho moc škodí, takže cpát se jenom salátem také není úplně ideální nápad.

Luštěniny jsou na denním pořádku. Víno překvapivě také

Pokud chcete udržet své tělo v kondici a shodit pár kil, ideální pro vás jsou fazole, hrách a čočka, které hodně zasytí, a proto jich nesníte tolik. Luštěniny je třeba doplnit o další zeleninu a nejlépe i celozrnné pečivo.

Na svačinu – jak dopolední, tak i odpolední – jsou ideální saláty z rajčat, okurky, cibule a další běžně pěstované zeleniny, které můžete doplnit sýrem, a to ať už balkánským, nebo třeba plátkem ementálu.

Minimálně dvakrát do týdne byste si měli dát rybu nebo jiné mořské plody. Zdravé jsou krevety, krabí maso, ale kromě toho samozřejmě i jiné bílé maso, jako například kuře. Jak je to ale s tučným masem?

Červené maso a tučné steaky je třeba omezit. Na druhou stranu není nutné se jim zcela vyhýbat. Pokud si jednou do týdne dopřejete pěkně prorostlý kus masa, nic se nestane.

Vaším hlavním nápojem by měla být voda. Zapomeňte na sycené a sladké limonády. Překvapivě ale není na škodu dát si večer skleničku kvalitního červeného vína.

Těstoviny, tuňák a olivový olej

Při středomořské dietě převažují především pokrmy, ve kterých jsou ryby a mořské plody. Pokud tedy nebudete obědvat fazole nebo čočku, bude to nejspíše tuňák s těstovinami. V obchodě hledejte také konzervovaná rajčata, mozzarellu, bazalku nebo olivový olej.

Není na škodu dát si jednou do týdne kousek čokolády nebo dortu. Jinak ale chuť na sladké zahánějte spíše ovocem. Mezi to, které vás nejlépe zbaví vašich choutek, patří meloun, jahody nebo třešně.

Tyto zdravé stravovací návyky je vhodné doplnit nějakým pohybem. Pokud rádi plavete, zajděte si občas do bazénu. Vhodnou volnou je také jízda na kole, při které si užijete přírody.

Posilujte také své psychické zdraví. Naučte se meditaci nebo jógu, která pomůže nejen vašemu tělu, ale také duši. Ve výsledku se budete cítit opravdu skvěle.

Jak vidíte, středomořská dieta není o tom, že by se měl člověk trápit. Je důležité si některá jídla odpustit, ale není potřeba všechno nezdravé hned házet do koše. Pokud dokážete dodržet pravidlo „všeho s mírou“, není se čeho bát.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz