Stravování za socialismu: Salmonela se tajila, kuchaři byli rádi za hnijící brambory

Socialisticka_restaurace
Zdroj: Roman Nerud / Shutterstock.com

„Za komunistů bylo lépe,“ můžete slýchávat od starší generace. Tak se pojďme zaměřit na stravování za socialismu a schválně, zda bylo opravdu lépe.

Byla to doba svým způsobem zajímavá. Všichni museli pracovat, na vše byly přesné postupy a návody. Ale zároveň byl všeho nedostatek.

Restaurace byly sjednocené

Stravování za socialismu ovlivňoval zejména nedostatek některých druhů potravin. Kuchaři byli závislí na tom, zda jim ten den přivezou maso a zeleninu.

Pokud něco z toho nebylo, polévka prostě byla řídká. A nikdo si nedovolil polévku reklamovat, protože tehdy to tak bylo.

Jak například připomíná server Jídelny, tak problém byl i s brambory, které v listopadu už hnily, ale kuchaři byli rádi, že je vůbec mají.

Na druhou stranu jste měli jistotu, že vás nikde tzv. nenatáhnou, protože od roku 1973 platily v restauracích jednotné ceny. Strávníci si mohli dát například polévku za 1,30 Kčs nebo hlavní jídlo za 5,50 Kčs.

A pokud jste si chtěli užít trochu luxusu, tak zde byly rybí restaurace 2. cenové kategorie či v té době velice oblíbená čína.

Ta nejpopulárnější byla dle serveru Extra ve Vodičkově ulici a chodil na ni Jan Werich i Karel Gott.

Alkohol? Přišel jsi moc brzy

Dát si jedno točené hned po ránu? To dle serveru Náš region nebylo tak jednoduché.

V restauracích 3. cenové kategorie se mohlo točit pivo až od 10 hodin, a v typické „čtyřce“ dokonce až od 11 hodin.

Výjimku měly provozovny, kde se točila dvanáctka. Ty mohly točit pivo od otevíračky.

Školní jídelny

A ostře sledované stravování ve školních jídelnách? Kuchařky se i v této době snažily uvařit dětem jídlo tak, aby jim chutnalo, ale ne vždy k tomu měly prostředky.

Buď neměly dostatečné zdroje potravin, nebo odešla technika a opravář jim řekl, že přijde až za měsíc.

Rodiče si nestěžovali, protože měli obavu, aby nepřišel za stížnost trest. A tak se ututlaly otravy jídlem nebo třeba salmonela.

Tak co, bylo lépe?

Ceny by se asi líbily všem, ale je třeba je porovnat s průměrnou mzdou v té době.

Jak však vyplývá z průzkumu Sodexo, který zveřejnila TV Nova, tak až dvě třetiny Čechů jsou za polistopadovou změnu stravování rádi.

Jediné, co jim přijde horší, jsou velikosti porcí. Ale dle jídelníčku zaslaného televizi měly porce v socialistické době velikost 100 až 150 g, takže se jedná jen o subjektivní pocity strávníků.

Zdroje: Jídelny, Náš region, Extra, Televize Nova

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz