Luxusní zeleninové a ovocné špízy: Udělejte si skvělou přílohu k masu i dezert

Zdroj: Shutterstock

Grilovací sezóna už je několik týdnů zahájená. Krásných večerů přibývá a počasí často vybízí k tomu, aby si člověk udělal na zahradě posezení s rodinou. Pokud vám dochází inspirace na to, jaké pokrmy připravovat na grilu, poradíme vám. Kromě masa se totiž dají připravit i luxusní zeleninové nebo ovocné špízy.

Moje rodina je slušně řečeno hodně masožravá. To ale neznamená, že na grilu se u nás dělají jenom steaky. Na pečivo jsme si nikdy moc nepotrpěli, něco se ale k masu přikusovat musí. U nás jsou to obvykle zeleninové špízy.

Takhle chutná i dětem

Grilovaná zelenina je skvělým ozvláštněním každé venkovní akce. Především pánové si rádi k masu dají také pořádnou nálož nasládlé cibulky nebo třeba papriky s rajčaty. Problémy jsme ale vždy měli u dětí, do kterých se nám zeleninu nedařilo dostat.

Před pár lety jsme přišli na to, že děti potřebují, aby jídlo dobře vypadalo. Když mojí neteři sestra nandá na talíř kupu cibule, ani se jí nedotkne. Pokud ale budou drobné kousky cibule součástí zeleninového špízu, sní je a ještě si bude chtít přidat.

Zeleninu buď dáváme na špíz přímo k masu, častěji ale na špejli napichujeme jen cibuli, papriku, cuketu či rajčata. Čím barevnější špíz je, tím lépe na talíři vypadá. A tím větší pravděpodobnost také je, že ho snědí úplně všichni.

Ovocné špízy jako dezert

Grilovaná zelenina nejspíš mnohé nepřekvapí, jde koneckonců o klasiku. My ale doma kromě toho často děláme také špízy ovocné. Ty si dáme jako dezert a opět jde především o způsob, jak něco zdravého dostat do dětí.

Ideálním ovocem na gril jsou například ananasy, broskve, jablka, hrušky, banány, ale překvapivě vynikající jsou i pomeranče a citrony. Většinou ovoce obalíme v cukru, napícháme na špejle a jednoduše necháme opéct.

Jídlo se pak dá konzumovat buď tak, jak se sundá z grilu, pokud si ale chceme udělat velkou radost, dopřejeme si k němu zmrzlinu nebo ho přelijeme horkou čokoládou či medem. Pak už se ale o tom zdraví, které do dětí dostáváme, příliš mluvit nedá.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz