Slunečnice: krásná rostlina, která dává nesmírně zdravá slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka (zdroj: Samphotostock.cz)

Slunečnice není pouze okrasnou rostlinou, ale může také prospět našemu zdraví. To platí především pro slunečnicová semínka, jež obsahují spoustu cenných látek.

Původ slunečnice

Slunečnice je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, do které patří třeba také sedmikráska nebo kopretina. Celý rod přitom obsahuje až 67 druhů, z nichž většina pochází ze Severní Ameriky, ačkoli původ některých je kladen do Jižní Ameriky. Nás bude na tomto místě zajímat slunečnice roční (Helianthus annuus), která je nejen známou okrasnou rostlinou, ale používají se z ní také slunečnicová semínka.

Kde sehnat slunečnicová semínka?

Dnes v podstatě kdekoli. Zatímco v dřívějších dobách jste na ně na našem území mohli narazit převážně v prodejnách se zdravou výživou, v současné době už to neplatí. V nabídce je totiž mají mnohé kamenné obchody (včetně supermarketů), ale také rozlišné e-shopy. Pokud jste je tedy doposud nepoužívali, ale chtěli byste to změnit, seženete je v podstatě kdekoli.

Slunečnicová semínka v kuchyni

Semínka slunečnice roční se často využívají při výrobě pečiva, a to především na posyp. Někdy se nicméně používá i slunečnicová mouka, kterou si z nich lze rovněž připravit. Jejich uplatnění v kuchyni je ovšem daleko širší. Využít je můžete do snídaňových směsí, ovesných kaší anebo jako posyp salátů (třeba společně s ořechy). Výborně se ovšem hodí také do smoothie.

Slunečnicová semínka z hlediska zdraví

Slunečnicová semínka obsahují spoustu cenných látek, a to především bílkoviny a zdraví prospěšné tuky, když obsahují omega-6 mastné kyseliny. Díky tomu jsou velmi sytá, takže je můžete vyzkoušet při shazování přebytečných kilogramů. Vyskytují se v nich navíc mnohé vitamíny a minerály. Proto mají kladný vliv na naše zdraví, a to včetně trávení, kardiovaskulární soustavy a imunity.

Zajímavosti o slunečnici a semínkách

  • Kromě slunečnice roční se nejen jako okrasná rostlina využívá i slunečnice topinambur, jejíž hlízy nacházejí rovněž uplatnění v kuchyni.
  • Ze slunečnicových semínek se vyrábí i slunečnicový olej. Ten si lze pořídit v bio kvalitě a jedná se o perfektní řešení na smažení a pečení.
  • Vzhledem k tomu, že semínka slunečnice obsahují hodně tuku, mohou žluknout. Proto je ideálně skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
  • Slunečnicová semínka si lze pořídit loupaná i neloupaná. Ve druhém případě je na první pohled poznáte podle černé barvy (viz obrázek).
  • Tato semínka můžete v průběhu zimních měsíců sypat ptákům, kteří neodlétli do teplých krajin. Využít je lze právě v neloupané podobě.
Přidat na Seznam.cz