Absinth: nápoj, jenž byl dlouho zakázán. Je prý halucinogenní a vyvolává násilí

Absinth (zdroj: Samphotostock.cz)

Absinth je alkoholický nápoj, kolem něhož se utvořila spousta mýtů. Díky nim byl dokonce na dlouhou dobu zakázán v mnoha zemích světa.

Původ absinthu

Absinth je alkoholický nápoj, který se vyrábí z bylinek. První zmínky o něm sahají do 18. století, přičemž první absintový lihovar (Dubied Père et Fils) byl založen ve švýcarském Couvertu. Postupně se znalost tohoto nápoje rozšířila i do dalších zemí (především do Francie) a vznikaly další lihovary. Široce oblíbeným se stal v 19. století. V roce 1915 byl ovšem v mnoha zemích zakázán (viz níže).

Kde absinth ochutnat?

V současné době je u nás absinth velice oblíbeným alkoholickým nápojem, takže ho lze ochutnat v mnoha hospodách a koupit ve většině obchodů. Důvodem je i skutečnost, že jej Evropská unie v 90. letech 20. století opět povolila vyrábět a prodávat. Česká republika přitom patří mezi země, kde k tomu došlo. Český absint, kterému se říká „bohémský“, se navíc vyváží do celého světa.

Jednotlivé ingredience

Tento silný alkoholický nápoj se vyrábí ze tří bylinek. Jedná se o pelyněk, anýz a fenykl. V první rostlince se ovšem nachází chemická sloučenina zvaná thujon. Právě ona přitom může za skutečnost, že byl v roce 1915 v USA a téměř na celém evropském kontinentu zakázán, protože byl považován za halucinogenní, nezdravý a vyvolávající násilí. U nás se ovšem prodával dál a zakázán byl až v protektorátním Československu.

Absinth z hlediska zdraví

V absinthu se sice vyskytují bylinky, to z něj ale rozhodně nečiní zdravý nápoj. Obsahuje naopak velké množství alkoholu, a to zhruba 65 až 80 %! Nejenže byste ho tedy neměli pít často, ale také příliš, protože stačí málo, aby způsobil opilost. Na druhou stranu bylo prokázáno, že obsažený thujon halucinace nezpůsobuje, ačkoli byl dříve dokonce přirovnáván k THC (aktivní látka v konopí).

Zajímavosti o absinthu

  • V pravidlech českého pravopisu nenajdete slovo „absinth“, ale „absint“. I u nás se ale častěji používá spíše první název.
  • Tzv. „absintová prohibice“ byla způsobena i snahou vinařských spolků a dalších organizací, které se snažily vyvolat dojem, že nápoj stojí za násilím a nepokoji.
  • Za původní druh je považován francouzský, který se nazývá „pravý“. Ten český je ovšem jiný a označován bývá jako „bohémský“. Rozdíl spočívá ve způsobu výroby.
  • Tento alkoholický nápoj hojně pili a pijí umělci, neboť údajně otevírá mysl. Obsažené bylinky skutečně mohou způsobovat, že jsou jeho účinky poněkud specifické.
  • Nápoj má obvykle zelenou barvu. Může být nicméně i bezbarvý nebo modravý.
Přidat na Seznam.cz