Topinambury: kvalitní alternativa brambor, z níž lze připravit i „bramborový“ salát

Topinambury (zdroj: Samphotostock.cz)

Topinambury jsou hlízy z rostliny s názvem slunečnice topinambur. Jedná se přitom o zajímavou alternativu brambor, z níž si lze připravit i salát na Vánoce.

Původ topinamburu

Slunečnice topinambur je bylina z čeledi hvězdnicovitých, jejíž původní domovinou je Severní Amerika, kde roste po celém kontinentu. Zde jej odedávna používali původní obyvatelé. Po zámořských výpravách se v 16. století rozšířil i do Evropy. V současné době roste roztroušeně i v České republice, a to především v nižších a teplejších polohách.

Kde si topinambury pořídit?

Topinambury seženete v mnoha různých obchodech. V nabídce je mají mnohé supermarkety, ale jde na ně narazit i v některých běžných prodejnách ovoce a zeleniny či na e-shopech. Navíc si lze pořídit různé produkty. K dispozici tak např. máte topinamburový džem se šípky. Zakoupit si nicméně můžete třeba také karo či čekankovou kávu s topinamburem.

Topinambury v kuchyni

Topinambury je možné upravit mnoha různými způsoby. Lze je uvařit, upéct, zapéct, dusit nebo opékat. Můžete je také nakrájet a smažit jako hranolky nebo chipsy. Připravit si z nich je možné rovněž kaši a můžete je nakrájet také do polévky. V podstatě je lze tedy použít úplně stejně jako brambory. Udělat si z nich tedy můžete „bramboráky“ a na Vánoce je můžete vyzkoušet i do „bramborového“ salátu.

Topinambury z hlediska zdraví

Topinambury obsahují mnoho účinných látek, mezi které patří inulin, pektin, vitamíny (A, B, C nebo D) a minerály (železo, křemík či draslík). Jedná se o vhodnou potravinu pro diabetiky, protože neobsahují škrob (jako brambory), ale naopak inulin, což je pro cukrovkáře vhodný polysacharid. Navíc se podílí na snížení hladiny cholesterolu, reguluje krevní tlak a působí také detoxikačně.

Zajímavosti o topinamburech

  • Samotný název „topinambur“ pochází od indiánského kmene Topinambů, od nichž tuto zeleninu získali kolonisté v 16. století.
  • Slunečnice topinambur díky hlízám a kořenům přežije zimu a na jaře znovu obrazí.
  • Topinambury je ostatně možné sklízet i v zimě, tedy do doby, dokud půda úplně nezmrzne.
  • Topinamburům se někdy říká „jeruzalémské artyčoky“. Ačkoli jsou artyčoky rovněž zelenina z čeledi hvězdnicovitých, pěstuje se pro jedlé květní úbory.
  • Pokud vám jde o zdravotní výhody topinamburu, můžete pít čerstvou topinamburovou šťávu, která obsahuje všechny cenné látky.
Přidat na Seznam.cz