Dýňová semínka: ideální pro sportovce, vegetariány i vegany

Pumpkin Seeds
Dýňová semínka (zdroj: Samphotostock.cz)

Dýňová semínka mnoho lidí vyhazuje, což je ovšem velká chyba. Obsahují totiž mnoho účinných látek a lze z nich např. připravit zdravý dýňový olej.

Původ dýně

Dýně neboli tykev obecná je jednoletá rostlina, jejíž původní domovinu je nutné hledat v oblastech Střední Ameriky. Zde byla pěstována již před 7 000 lety, díky čemuž se jedná o jednu z nejstarších člověkem pěstovaných rostlin. Evropané se s ní seznámili až po Kolumbových výpravách, dnes je ovšem mj. nedílnou součástí amerického svátku Halloween.

Kde si dýňová semínka pořídit?

Dříve se dala dýňová semínka sehnat především v obchodech se zdravou výživou, případně jste si museli dýni sami vypěstovat. V současné době je ovšem seženete i v mnoha větších obchodech. Pořídit si je každopádně můžete loupaná i neloupaná. Pokud si je budete muset sami vyloupat, měli byste je nechat usušit, případně upražit anebo uvařit, což vám shodně usnadní práci.

Dýňový olej a další využití v kuchyni

Pražená dýňová semínka je možné využít k posypání pokrmů a lze je použít i na dýňovou polévku. Tepelně neupravená pak pomohou např. sloužit jako další ingredience do zdravého smoothie. Z těchto semínek se navíc lisuje dýňový olej, který se používá především zastudena. Uplatnění může nalézt při dochucení salátů, těstovin anebo pomazánek.

Dýňová semínka z hlediska zdraví

Dýňová semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny, vitamíny (A, B, D a E) a minerály (především železo a zinek). Díky tomu mají kladný vliv na kardiovaskulární soustavu, trávení i imunitu. Vysoký obsah železa z nich navíc dělá ideální potravinu pro sportovce, neboť tento prvek se ztrácí pocením a intenzivními svalovými stahy. Navíc se nachází především v červeném masa, takže semínka dýně jsou vhodnou potravinou i pro vegetariány a vegany.

Zajímavosti o dýňových semínkách

  • Dýňová semínka obsahují rovněž fytosteroly, které se mohou kladně podílet na snižování hladiny cholesterolu.
  • Pokud budete chtít semínka dýně usušit v troubě, měli byste tak činit při nižších teplotách.
  • Dýňový olej lze použít nejen do pokrmů, ale také při péči o tělo a pleť. Mimo jiné totiž hydratuje, zvláčňuje a zklidňuje pokožku.
  • Obsažený zinek je důležitý pro děti i dospělé. Jeho správný příjem je doporučován i v průběhu těhotenství.
  • Pokud chcete plně využít zdravotní potenciální dýňových semínek, dejte si jednu až tři hrsti denně (děti by jich ale měly konzumovat méně).
Přidat na Seznam.cz